Erişilebilirlik

Yemen Barış Görüşmeleri Çarşamba Günü Başlayabilir


Yemenli Husi yetkililerin ülkede 4 yıldır devam eden savaşı sona erdirmek için Çarşamba günü başlayabileceği belirtilen görüşmelere katılmak üzere İsveç’e gitmesi bekleniyor. Husiler seyahat kararını, bazı yaralılarının tedavi için nakline Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun izin vermesinin ardından aldı.

Batılı müttefikler İran bağlantılı Husiler’e karşı savaşan koalisyonun lideri Suudi Arabistan’a baskısını arttırırken, görüşmelerin yapılması ihtimali kuvvetleniyor. Yemen’deki savaşta 10 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ve ülkede açlık krizi yaşanıyor.

Bir BM yetkilisinin Reuters’a verdiği bilgiye göre, BM özel temsilcisi Martin Griffiths, Husi heyetine eşlik etmek üzere Husiler’in kontrolundaki başkent Sana’ya gitti. Suudi destekli hükümet de, 2016’dan bu yana bir ilk konumundaki görüşmelere Husiler de katılırsa katılacağını belirtmişti.

Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, barış görüşmelerinin Çarşamba günü başlayabileceğini kaydetti. Griffiths, Husiler’in katılmaması üzerine başarısız kalan Eylül ayındaki bir önceki turu yeniden canlandırmak için taraflar arasında mekik diplomasisi yürütmüştü.

Koalisyona silah ve istihbarat desteği veren Batılı güçlerin, Cemal Kaşıkçı cinayeti yüzünden Suudi Arabistan’ın bölgedeki faaliyetlerinin daha yakın mercek altına alınması nedeniyle, Yemen konusunda adım atılması talebini kabul ettirmede elindeki baskı gücünün arttığı yorumları yapılıyor.

ABD senatosunda tasarı

Öte yandan Amerikan Senatosu da, Yemen’de Suudiler öncülüğündeki savaşa desteğe son verilmesini öngören bir tasarıyı bu hafta görüşmeyi planlıyor.

Husi yönetiminin üyelerinden Muhammed el-Bukhaiti Reuters’a yaptığı açıklamada, heyetin Kuveyt tarafından tedarik edilen bir uçakla Salı sabahı İsveç’e gideceğini ve BM özel temsilcisi Griffiths’in de kendilerine eşlik edeceğini bildirdi.

BM temsilcisinin Twitter hesabından paylaşılan mesajda, 50 yaralı savaşçının Pazartesi günü tedavi için Umman’a nakledilmesinden dolayı tüm taraflara çabaları için teşekkür edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, tahliyeyi görüşmeler öncesinde “olumlu bir ilk adım” olarak niteledi.

Koalisyon da açıklamasında, insani nedenler ve güven arttırıcı tedbirler kapsamında yaralıların tahliyesine izin verdiğini belirtti.

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak, görüşmeleri desteklediğini ve siyasi çözüm bulunmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti. Bakanlığın açıklaması İran devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

Açıklamada, “İran, İsveç’teki görüşmeleri memnuniyetle karşılıyor. Tahran krizi sona erdirmek için uluslararası görüşmelere yardımcı olmaya hazır ve halka insani yardımların hızlandırılmasını öneminin de altını çizer” ifadesi kullanıldı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Twitter’da, tüm tarafların Yemen’deki krizi sona erdirmek için yapıcı ve sorumlu bir diyaloga girmesi gerektiğini belirterek, “Dünyanın, saldırganları silahlandırmayı durdurmak dahil diyaloğu desteklemek için tarihi bir sorumluluğu bulunuyor” diye yazdı.

XS
SM
MD
LG