Erişilebilirlik

‘Yemen Görüşmeleri Gelecek Hafta İsveç’te Yapılacak’


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres BM'nin yıl sonuna kadar Yemen’de anlamlı bir barış sürecinin başlatılması için çok çalıştığını söyledi. Guterres, açıklamayı Buenos Aires’te G-20 zirvesi öncesinde yaptı.

BM destekli barış görüşmelerinin gelecek hafta İsveç’te başlamasının beklendiği İngiltere’nin Yemen büyükelçisi tarafından da açıklanmıştı.

BM, Suudi Arabistan destekli Abd-Rabbu Mansur Hadi liderliğindeki hükümetle ülkenin kuzeyinin büyük kısmını kontrol eden İran bağlantılı Husiler arasında görüşmeleri yeniden başlatmaya çalışıyor. Görüşmelerle barış için bir çerçeve ve geçici bir idari birimin oluşturulması amaçlanıyor. Cenevre’de Eylül ayında bir önceki tur görüşmeler Husiler’in gelmemesi üzerine başarısız kalmıştı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin yol açtığı tepkiler, Riyad’ın bölgede yaşanan çatışmalardaki rolünün daha fazla mercek altına alınmasına neden oldu.

Riyad’da ikamet eden İngiltere’nin Yemen Büyükelçisi Michael Aron, “BM temsilcisi öncülüğünde yürütecek İsveç görüşmeleri gelecek hafta yapılacak. İleriye gitmenin yolu siyasi çözümden geçiyor” dedi.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Perşembe günü Ürdün’ün başkenti Amman’da Yemen’deki savaşan tarafların temsilcileriyle görüştü.

Toplantıya katılan iki temsilci, Griffiths’in bir sonraki görüşme turunu 4 Aralık’a kadar düzenlemeyi umduğunu ancak bunun 50 yaralı Husi’nin tahliyesine bağlı olacağını kaydetti. BM temsilcisi tahliyenin Pazartesi gününe kadar olabileceğini belirtti.

Griffiths’in sözcüsüyse, görüşmeler için kesin tarih vermezken, “Hazırlıklar planlandığı gibi ilerliyor ve görüşmelerin Aralık ayı başlarında yapılmasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG