Erişilebilirlik

Yeniden Refah Cumhur İttifakı’na Katılmayı Reddetti


Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir süredir Cumhur İttifakı’na katmak için uğraş verdiği Yeniden Refah Partisi, seçimlere tek başına katılma kararı aldı.

Yeniden Refah Partisi Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrrem İnce, Sinan Oğan ve Doğu Perinçek’ten sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuran altıncı siyasetçi oldu.

Milli Görüş hareketinin kurucusu, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu olan Fatih Erbakan’ın 14 Mayıs’taki seçimlerde resmen aday olabilmek için 100 bin imzayı bulması gerekiyor.

Fatih Erbakan: “50 yıllık Milli Görüş tecrübemizle yeniden iktidara geleceğiz”

“Bu gençlik seni başkan yapacak” ve “Mücahit Erbakan” tezahüratı altında Ankara’daki genel merkez binasının bahçesinde kurulu kürsüye gelen Fatih Erbakan, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ittifak daveti nedeniyle teşekkür ederken partisinin seçimlere bağımsız olarak gireceğini açıkladı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı, “14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan milletvekili seçimlerine herhangi bir ittifaka dahil olmadan müstakil olarak girme kararı almış bulunuyoruz. Yeniden Refah Partimizin cumhurbaşkanı adayı olarak YSK’ya başvuru gerçekleştiriyorum. Erbakan hocamız vefat ettiğinde ‘Erbakan hocamız vefat etti diye film bitti zannetmeyin film yeni başlıyor’ demiştik. 50 yıllık Milli Görüş tecrübemizle yeniden iktidara geleceğiz. Bu aziz milletin yüzünü yine refahla güldüreceğiz” dedi.

 Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na Katılmayı Reddetti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

Mart ayının başından bu yana Cumhur İttifakı’nı büyütmek için çeşitli partilerle görüşmeler yapan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin en önemli hedeflerinden biri Yeniden Refah Partisi’ydi.

AKP ve Yeniden Refah arasında 6284 anlaşmazlığı

10 Mart’ta AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ile birlikte bu partiyi ziyaret eden AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, birlikte yol yürümek istediklerini söylemişti.

İlk görüşmeden sonra iki partinin uzlaşmaya yakın olduğu kulislere yansırken Yeniden Refah Partisi’nin 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nun yürürlükten kaldırılması yönündeki talebini kamuoyuna açık bir şekilde dile getirmesi AKP’nin tepkisini çekti.

Bu tepkiyi en görünür şekilde ortaya koyan, AKP TBMM Grup Başkan Vekili Özlem Zengin oldu. Zengin “6284 Sayılı Kanun kırmızı çizgimizdir” dedi. Ancak Zengin, kendi tabanından bazı çevrelerin eleştirilerini maruz kalınca “yalnız bırakıldım” diyerek durumdan rahatsızlığını ortaya koydu.

Prof. Sencar: “Yeniden Refah’ın Cumhur İttifakı’na katılmaması ancak çok dengede gidecek bir seçimde önem kazanır”

Yeniden Refah Partisi’nin hem bağımsız olarak milletvekili seçimlerine girmesi hem de cumhurbaşkanı adayı çıkarması 14 Mayıs Seçimleri’ni nasıl etkileyecek? Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar, bu tutumun ancak çok dengede geçecek bir seçimde önem kazanacağı görüşünde.

VOA Türkçe’nin konuştuğu Profesör Sencar, “En son araştırmamızı biz Mart ayında yaptık. Burada Yeniden Refah Partisi’nin oyu kararsızlar dağıtıldığında yüzde 1,4 idi. Bu oy miktarı, ancak çok dengede geçecek bir seçimde çok önem kazanır. Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın oyu belli bir dengede. Ama asıl cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önemli olacak konu, HDP ve Memleket Partisi. Bu iki parti kendi adaylarıyla giderlerse seçim kesinlikle ikinci tura kalır. O yüzden Muharrem İnce ve HDP’nin tutumu Yeniden Refah Partisi’nin kısa süre önce aldığı Cumhur İttifakı’na katılmama kararından çok daha net sonuçlar doğuracaktır” dedi.

STÜDYO VOA

FED faizleri aynı tuttu – 20 Eylül 2023
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG