Erişilebilirlik

AKP Sözcüsü Çelik: ‘Sürece Herkes Saygı Duymalı’


AKP'den İstanbul ve Ankara'da sonuçlara itiraz geldi.

AKP sözcüsü Ömer Çelik “Sürece herkes saygı duymalı. Sonuç ne olursa olsun milletin talimatı deyip başımızın üzerinde emanet gibi taşıyacağız ve saygı duyacağız” dedi.

Gece yarısı Ankara'da AKP genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Ömer Çelik, Ankara ve İstanbul için sandık sonuç tutanakları ve sayım-döküm çizelgesi arasında tutarsızlık olduğunu savundu.

"Erkenden panik içinde zafer ilan etmiş olanlar..."

Çelik, "Bu uyumsuzluğu gidermek için itirazların yapılmasından daha doğal bir şey yoktur. Hata ve itiraz edilmesini gerektiren süreçler görüyorsak ve buna itiraz bir haksa neden buna başvurmayalım?" diye konuştu.

“Sandığa giden her oyun takipçisiyiz” diyen Ömer Çelik, “Bu müessese çalışıyor diye erkenden panik içinde zafer ilan etmiş olanların bu müessese işlemesin diye çabaladığını” savundu.

"Sonuç ne olursa olsun başımızın üzerinedir"

Çelik “Sürece herkes saygı duymalı. YSK deneyimi ve kapasitesiyle hukuk içinde değerlendirmesini yapar. Sonuç ne olursa olsun başımızın üzerinedir. Bu bizim siyasetimizin kutsalıdır” diye konuştu.

AKP’nin 15 kez seçimden zaferle çıktığını belirten Ömer Çelik “Biz hak edilmeyen bir zaferin peşinden koşmayız. Buna ihtiyaç duymayız” ifadelerini kullandı.

İtiraz sürecinin YSK tarafından yürütüleceğini vurgulayan Çelik “Arzu ettiğimiz gibi çıksa da çıkmasa da sonuca saygı suyacağız. Bu AKP’nin yürüttüğü bir süreç değil. İtiraz sürecinin dışında başka süreçler işliyormuş gibi bazı haberler çıkıyor. İtiraz mekanizması daha önce nasıl işlediyse aynı şekilde işliyor” şeklinde konuştu.

“Sosyal medyada provokasyon” uyarısı

“Spekülatif haberlere itibar edilmemesi ve infial yaratacak haberlerin iyi test edilmesi gerektiğini” belirten Ömer Çelik “Bu süreçten sağlıklı şekilde çıkacağız” dedi.

AKP sözcüsü Ömer Çelik Türkiye’de herkesin sorumlu şekilde davranması gerektiğini vurguladı, özellikle “sosyal medyadan provokasyon” konusunda isim vermeden uyarıda bulundu, “Seçimlerde kazanan ve kaybeden partiler olur. Ama kaybeden tek vatandaş yoktur. Provokasyonlara meydan vermeyeceğiz. Kazanan Türkiye Cumhuriyeti ve millet olacak” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG