Erişilebilirlik

'Yolsuzluk Aşırı Şiddetin Nedenlerinden Biri'


Uluslararası Şeffaflık Örgütü yolsuzluğun aşırı şiddetin nedenlerinden biri olduğunu belirtti.

Yolsuzluk karşıtı örgüt, uluslararası toplumun IŞİD ve Boko Haram gibi aşırı grupları yenmede yolsuzlukla mücadeleye öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Salı günü yayınladığı raporuna göre rüşvet ve yolsuzluk, terör örgütlerine halkın öfkesini kendilerine avantaja dönüştürme olanağı sağlıyor. Bu sayede radikal örgütler militan topluyor, silah akışını sağlıyor ve ayrıca ordu gibi kamu kuruluşlarına zarar vererek onların aşırıların tehditleriyle mücadelesini kontrol etmelerini imkansız hale getiriyor.

Örgüt, Libya’daki aşırıcıların mücadelelerini yolsuzluğa dayandırdıklarını belirtti, yolsuzlukla mücadelenin Libya’da zor olduğuna vurgu yaptı. Örgüt, geçiş hükümetlerinin Libyalılar için güvenli bir alan oluşturamadığına da dikkat çekti.

Raporda ayrıca Nijerya’daki militan grup Boko Haram’ın kuruluşunda yolsuzluk ve elit sınıf karşıtı söylemlerinin etkili olduğu belirtildi.

Rapor, güvenlik güçlerinin hak ihlalleri ve ordudaki yüksek düzeydeki yolsuzluğun grubun mesajının yankı bulmasını sağladığını kaydetti.

Raporda, “IŞİD’in, ‘İktidardaki hükümetler yolsuzluğa bulaşmış, elitlerin çıkarı için çalışıyorlar. Onlar vatandaşlarına hizmet sağlamıyor, IŞİD ise adalet, iyi yönetim, iyi hizmet sağlamaya odaklanıyor” mesajı verdiğine dikkat çekiliyor.

Uluslararası Şeffaflık, bu mesajların yıllardır yabancı müdahaleler ve mezhepsel eşitsizliklerle mücadele eden Irak ve Suriyeliler’de yankı bulduğunu kaydediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG