Erişilebilirlik

Yolsuzluk İddialarında Gözler AKP’de


TBMM Souşturma Komisyonunda yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle 4 eski bakan hakkında Yüce Divan'a sevk kararı için yapılacak oylamayı çoğunluk gücüne sahip AKP 5 Ocak'a erteletti

Türkiye’de yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle 4 eski bakan hakkında oluşturulan TBMM Soruşturma Komisyonu,Yüce Divan’a sevk kararı için oylamada bulunmak üzere toplandı ancak çoğunluk gücüne sahip AKP oylamayı 5 Ocak Pazartesi gününe erteletti. Komisyon’un CHP’li üyeleri, AKP’li üyeler üzerinde önümüzdeki 15 günlük süreçte ‘aklama’ baskısı yaşanacağını bildirdi.

TBMM Soruşturma Komisyonu süreci, İran kökenli Rıza Sarraf’ın da aralarında olduğu iş adamları ile AKP Hükümeti’nin ilişkileri çerçevesinde, geçen yıl 17 Aralık sonrası Youtube ve Twitter aracılığıyla paylaşılan telefon dinleme kayıtlarındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla başlamıştı. O kayıtlarda bugün Cumhurbaşkanlığı makamındaki o dönemki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile telefon konuşmalarındaki maddi unsurlar yanı sıra medya kuruluşları yöneticilerine talimatlar vermesi, Danıştay’a seçilecek başkan ile ilgili görüşmeleri, Erdoğan ailesi bağlantılı imar değişikliği talepleri gibi pek çok iddia gündeme gelmişti.

O iddialarda dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AB Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler hedefteki en dikkat çekici isimlerdi. Milletvekili dokunulmazlıkları yanı sıra ‘bakanlık görevi’ kapsamındaki suçlarla itham edilmiş olan 4 isim hakkındaki iddialar ise, Türkiye’deki mevzuat üzere sivil yargıda soruşturulamadığı için 5 Mayıs günü TBMM’de Soruşturma Komisyonu’nu kuruldu. Ancak AKP’nin aylarca üye isimlerini bildirmemesi nedeniyle Mayıs ayında değil aylar sonra gecikmeli başlayan Komisyon’un ‘soruşturma’ süreci ise ‘şaibe’ iddiasıyla sona erdi.

Komisyon’da ne oldu?

TBMM Soruşturma Komisyonu, eski bakanlar Bayraktar, Bağış, Güler ve Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesini görüşmek üzere toplanacaktı. Ancak AKP’li Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, saat 15.00’teki toplantıyı ilk önce saat 15.30’a erteleme kararı aldı. Ardından AKP’li üyeler toplantıya gecikmeli gelince toplantı saat 15.45’te başlayabildi. Bu noktada, sürpriz bir gelişme yaşandı ve haklarında mal varlıklarıyla ilgili Maliye Bakanlığı MASAK’ın hazırladığı raporlara Bağış, Güler ve Çağlayan’ın yazılı itirazda bulunması Komisyon gündemine alındı. Köylü, itirazları incelemek üzere Komisyon’a 1,5 saat ara verdi. O ara sırasında, CHP’li üyeler Mert Köprülü ve Erdal Aksünger, son dakikada MASAK raporlarına itirazları görüşmeyi gerektirecek bir tablo olmadığını ve eski bakanlar hakkındaki suçlamaları doğrudan değiştirmeyeceğini dile getirdi.

Komisyon’da erteleme kararı arifesinde Başkan Köylü, saat 18.42’de salondan dışarı çıktı. Köylü, toplantı bitti düşüncesiyle kendisine soru yönelten gazetecilere tepki gösterirken, özel bir nedenle 5 dakikalığına dışarı çıktığını söyledi. Bu sırada bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Köylü, salona geri döndükten kısa bir süre sonra saat 18.52’de toplantı bitti ve oylama 5 Ocak Pazartesi gününe kaldı.

CHP’li vekiller ‘şaibe düştü’ dedi

Komisyon’da oylama gününü erteleme kararına CHP’li vekiller tepki gösterdi. CHP’li üyeler Erdal Aksünger, Mert Köprülü, Rıza Türmen ve Osman Korutürk, düzenledikleri basın toplantısında, 9 Ocak’ta raporunu TBMM Başkanlığı’na sunması gerekirken Komisyon’un oylamayı geciktirmesine karşı çıktıklarını açıkladı.

Aksünger, sadece Egemen Bağış’ın bilirkişi raporuna itirazını değerlendirme üzere AKP çoğunluyla erteleme kararı alındığını belirterek, diğer 3 eski bakan hakkında oylama yapmayı önerdiklerini ancak bunun da reddedildiğini kaydetti.

CHP’li Rıza Türmen de, ‘Komisyon üyeleri üzerinde iktidar partisi baskısı vardır bu önümüzdeki zaman içerisinde baskı yoğunlaşacaktır. Verilen bu erteleme kararıyla Komisyon kendi kararına uymamıştır ve Komisyon üzerine şaibe düşmüştür’ dedi.

Basın toplantısında, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu dosya üzerinde takipsizlik vermesi dolayısıyla Komisyon’dan Yüce Divan’a sevk kararı bekliyor musunuz?’ sorusu üzerine Osman Korutürk, ‘Cumhuriyet savcısı konumundaki TBMM’nin görevlendirdiği Komisyon üyeleri olarak o takipsizlik kararı bizi bağlamıyor’ diye konuştu. Türmen de, ‘Savcılık o dosyayı da TBMM’ye göndermeliydi ve buradaki karar esas alınmalıydı’ dedi.

Davutoğlu sinyal verdi mi, vermedi mi?

Bu arada Komisyon’un karar gününü ertelemesi üzerine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP Ankara İl Kongresi’nde sarf ettiği sözler nedeniyle AKP’de Yüce Divan kırılması yaşandığı yorumları kulislere yansıdı. Başbakan Davutoğlu’nun, eski bakanlar veya birkaçı hakkında Yüce Divan’a sevk kararı verilebileceği işareti olarak kaydedilen sözleri şöyleydi:

‘Yolsuzluklara karşı mücadele bizim en temel şiarımızdır. Eğer 12 yıl içerisinde bu kadar büyük hizmetler gerçekleşmişse bilinsin ki bu hizmetlerin arkasında AKP’nin yolsuzluklara karşı verdiği mücadele vardır. 17 ve 25 Aralık operasyonlarının arkasında yolsuzluklara karşı bir mücadele anlayışından çok milli idareyle iktidara gelmiş bir hükümeti devirme çabası vardır. Kim şu veya bu gerekçeyle milli hazinemize, kaynaklarımıza yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, kim herhangi bir şekilde harama bulaşırsa kardeşimiz de olsa onun kolunu koparmaya kararlıyız.’

Ancak Davutoğlu’nun bu sözlerine karşın AKP’de Yüce Divan’a sevk eğilimi olup olmayacağı noktasında gözler ‘doğal lider’ olarak belirtilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da değerlendirmesi yapıldı. Erdoğan’ın ise, 17 Aralık’tan itibaren kamuoyuna yansıyan her türlü yolsuzluk, rüşvet ve medya ile yargıya baskı iddialarını ve bunları içeren telefon dinlemelerini ‘darbe’ olarak nitelendirmesi nedeniyle 4 eski bakan hakkında hiçbir suçun AKP tarafından kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Yüce Divan’da son söz TBMM Genel Kurulu’nda

Şimdi HDP’nin çekilme kararı nedeniyle Bengi Yıldız’ın yer almamasıyla birlikte artık 14 kişilik TBMM Soruşturma Komisyonu, 5 Ocak’ta toplanacak ve 4 eski bakan hakkında oylama yapacak. Komisyon’da 9 AKP’li üye çoğunluğuna bağlı oylama sonucunda eski bakanlar hakkında Yüce Divan’a sevk kararı çıksa da çıkmasa da bu 4 isim hakkındaki son sözü 536 kişilik Meclis Genel Kurulu verecek. Burada gizli oylama yapılması nedeniyle 312 kişilik AKP çoğunluğunda eski bakanlar hakkında hangi yönde karar çıkacağı merakla izlenecek.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:59 0:00

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG