Erişilebilirlik

YPG’ye Silah Yardımı İddiasına Yanıt


IŞİD’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Ortak Görev Gücü Sözcüsü Albay Ryan Dillon, bugünkü basın toplantısında Türk medyasında yer alan, ABD’nin YPG’ye tanklar ve yüzlerce TIR dolusu silah gönderdiği yolundaki iddialara ilişkin soruları yanıtladı.

Dillon Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine verdiği brifingde konuyla ilgili haberlerin sorulması üzerine, “Bu haberler doğru değil” dedi.

ABD olarak Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) desteklediklerine işaret eden Dillon,“TIR’ların sayısı ya da haberde verilen neyse bunu ne doğrulayacağım ne de yalanlayacağım” dedi.

Dillon daha sonra bir başka gazetecinin, “ABD ya da koalisyonun SDG ya da YPG’ye tank verip-vermediği” haberlerine ilişkin tekrar sorusunu da, “Bu doğru değil” diye yanıtladı.

Dillon şöyle devam etti:

“Rakka’da IŞİD’e karşı savaşta SDG’ye verdiğimiz silahlar ve teçhizat konusunda şeffaf olacağımızı net şekilde belirtmiştik. Özellikle de, Türkiye’nin bu teçhizatın ve bu silahların hangileri olduğunu bilmesini sağlayacağız. Bu şeffaflığı ve Türkiye’yle diyaloğumuzu sürdürdük ve bunu yapmaya da devam edeceğiz.”

Konu hakkında bir açıklama da ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden geldi. Büyükelçilik de aynı şekilde “tank” haberlerini yalanladı.

Büyükelçilik açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Son bir kaç günde basında yer alan, doğru olmayan bir dizi haberde, yanıltıcı bir şekilde ABD’nin, YPG’ye destek vermek için Suriye’ye ‘tanklar’ ve ‘silahla dolu yüzlerce TIR’ gönderdiği iddia edilmiştir.

Bu haberler, Suriye’deki mevcut duruma ilişkin temel bazı gerçekleri görmezden gelmektedir.

ABD, Suriye’de Deaş’a karşı savaşan herhangi bir gruba tank vermemiştir.”

Açıklamada, ABD’nin, öncelikli olarak hafif silahlar ve mühimmattan oluşan askeri yardımının büyük bir kısmının, SDG içindeki Suriyeli Arap Koalisyon (SAK) unsurlarını desteklediğine işaret edilerek, “SAK’ı da kapsayan Suriyeli Araplar, Deaş’ı bölgeden temizlemek ve evlerine yeniden kavuşabilmek için savaşmaktadır” denildi.

ABD Büyükelçiliği açıklamasında, “Bu silahların çok daha küçük bir yüzdesi, SDG’nin Kürt unsurlarına verilen silahlarla sınırlıdır ve bunlar göreve özeldir. Sadece, Rakka’yı ele geçirmek ve Deaş’ın yok edilmesi gibi hepimiz tarafından paylaşılan hedeflere ulaşmada sağlayacakları katkıya bağlı olarak verilmektedir” ifadesine yer verildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“YPG’ye verilen silahların niteliğiyle ilgili Türk hükümetine tam bir şeffaflıkla bilgi sağlamayı sürdürmekteyiz.

Irak-Suriye sınırını geçen TIR’ların büyük bir kısmı, askeri ekipman veya askeri malzemeler taşımamaktadır. Bu TIR’lar, Suriye içinde yerlerinden edilen insanların temel gereksinimlerini bulundukları yerlerde karşılamak, sağlık ve güvenliklerini temin etmek için gıda, ilaç ve diğer zaruri malzemeleri içermektedir."

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG