Erişilebilirlik

YSK HDP’nin Olağanüstü İtiraz Başvurusunu Reddetti


ysk

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye’nin doğusunda HDP’nin ciddi oy farkıyla kazandığı bazı ilçelerde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevlerinden ihraç edilmiş isimler belediye başkanı seçildiği gerekçesiyle ikinci sıradaki AKP adayları kazanmış ilan edilmesi yönündeki kararından vazgeçmedi.

YSK, HDP’nin adaylık başvuruları sürecinde seçime girmelerine izin verilmiş belediye başkanı seçilen isimlere mazbata verilmesi yönündeki olağanüstü itiraz başvurusunu reddetti.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, YSK’nın olağanüstü itiraz başvurusuna ilişkin ret kararı aldığı kamuoyuna açıklandı. Açıklamada, YSK’nın konuyu 2,5 saatte değerlendirerek kararı aldığı vurgulanarak, “HDP’nin ‘Olağanüstü İtiraz’ başvurusu 7’ye 4 oy ile reddedildi. HDP, YSK üyeleri hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ gerekçesiyle HSK’ya da başvuruda bulunmuştu. Adaylık başvurusu sırasında KHK’li adayların seçime girmesine onay veren YSK, bu adaylar seçildikten sonra haklarında ‘mazbata alamayacakları ve belediye başkanı olamayacaklarına’ dair hüküm kurdu. HDP daha önce yaptığı açıklamada, YSK’nin tuzakçı bu tutumunu, ‘tasarlanmış bir siyasi komplonun parçası’ olarak nitelendirmiş ve seçilmemiş adaylara mazbata verilmesini ise YSK’nin kayyum ataması ve kendisini halk iradesinin yerine koyması olarak tanımlamıştı” denildi. Dolayısıyla HDP, YSK’nın 31 Mart yerel seçimleri öncesinde KHK’yla kamu görevlerinden ihraç olmuş isimlerce yapılan belediye başkanlığı adaylığı başvurularını kabul ederek “siyasi tuzak ve komplo” kurduğu görüşünü yineledi.

YSK’nın HDP’nin olağanüstü itiraz başvurusunu reddetmesiyle birlikte mevcut durumda 31 Mart’ta “seçilmiş olmayan ancak ikinci sırada olan” AKP’lilerin belediye başkanı olması kesinleşti. Buna göre; HDP’nin kazandığı Erzurum’un Tekman, Van’ın Edremit ve Tuşba, Diyarbakır’ın Bağlar ilçeleriyle Kars’ın Dağpınar beldesinde belediye başkanlığı YSK nihai kararıyla AKP’ye resmen geçmiş oldu.

Türkiye’deki seçim mevzuatı uyarınca YSK, yüksek yargı organı statüsüyle seçim sonuçlarına ilişkin nihai karar mercii ve aldığı kararlara ilişkin başka herhangi bir yargı yolu bulunmuyor.

HDP AİHM'e seçilme hakkı ihlaliyle gidecek

HDP'nin YSK Temsilcisi Mehmet Tiryaki, VOA Türkçe'ye yaptığı açıklamada, hukuki yolları gözden geçirdiklerini ve itiraz sürecini Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacaklarını söyledi.

Tiryaki, belediye başkanı seçilen HDP'li isimlerin KHK'yla ihraç edilmiş oldukları gerekçesiyle seçilme haklarının gasp edildiğini ve dolayısıyla bu isimlerin insan hakları ihlaline maruz kaldığını belirtti.

Tiryaki, HDP olarak adaylık başvurusunda bu isimler konusunda ret kararı almayan YSK'nın seçim sonrasında kazanılmış hakları hukuki olmayan gerekçelerle yok saydığını vurguladı.

Tiryaki'nin aktardığı üzere; HDP, "bireysel başvuru" yoluyla ilk önce Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak. AYM'nin hak ihlali olmadığı yönünde HDP'li isimlerce yapılacak başvuruya ilişkin ret kararı vermesi durumunda AİHM'in kapısını çalacak.

AİHM'in Yavaş kararından farklı sonuç olabilir mi?

Bu noktada akıllara AİHM'in 2014'teki yerel seçimler sonrasında CHP'li Mansur Yavaş'ın başvurusunu reddetmesi geliyor. Ancak Tiryaki, "Bizim başvurumuz, seçim günü yaşananlar, oy sayım süreçleriyle ilgili olmayacak. Başvurumuz KHK gerekçeli bir bireysel hak ihlaline dayanacak" açıklaması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG