Erişilebilirlik

YSK Seçim Takvimini İlan Etmeye Başladı


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanlığı kararıyla 14 Mayıs'ın seçim günü ilan edilmesinin ardından milletvekilliği adaylığına başvuracak kamu personeli için son başvuru gününü 16 Mart olarak açıkladı.

YSK bugün, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim kararı alarak, 18 Haziran yerine, sandığa gitme günü olarak ilan ettiği 14 Mayıs'a kadar yapılacak işlemlere ilişkin ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Seçim sürecinin resmen başlamasıyla birlikte YSK, takvime ilişkin ilk kararlarına oybirliğiyle imza attı. YSK'nin 2023/90 ve 2023/91 sayılı kararları da Resmi Gazete'nin ikinci mükerrer sayısında yer aldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan 2023/90 sayılı karara göre, seçim tarihi 14 Mayıs'ta, ikinci tura kalırsa 28 Mayıs'ta yapılacak.

2023/91 sayılı karara göre, Genel Seçimler'de milletvekili aday olmak için istifa etmesi gereken kamu görevlileri anımsatılarak, takvim uyarısı yapıldı. Bu karar itibarıyla kamu görevlilerinin en geç 16 Mart Perşembe günü saat 17.00'ye kadar istifa edilmesi gerekiyor.

Bu kararda, milletvekili adayı olmayı öngören hakimler, savcılar, yüksek yargı organı mensupları, öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, subaylar, astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe kurulu başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve il genel meclisi üyelerinin istifa etmesi gerektiği işaret edildi.

Yine kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar için de aynı zorunluluk vurgulandı.

XS
SM
MD
LG