Erişilebilirlik

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener: “Seçmen kaydırma şikâyetleri iddiadan ibarettir”


YSK Başkanı oy kullandıktan sonra açıklama yaptı.
YSK Başkanı oy kullandıktan sonra açıklama yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Ankara'da Arjantin İlkokulu'nda oyunu kullandıktan sonra kısa bir açıklama yaptı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yener, VOA Türkçe’nin, “doğu illerinde, sonuçları etkileyebilecek şekilde seçmen kaydırıldığı iddiaları” ile ilgili soruyu “Seçmen kaydırma şikâyetleri iddiadan ibarettir. Bu iddiaların hepsi kurula gelmiş, değerlendirilmiştir” diye cevapladı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener: “Seçmen kaydırma şikâyetleri iddiadan ibarettir”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Oy verme işleminin sorunsuz devam ettiğini belirten Ahmet Yener, saat 16’da 32 ilde, saat 17’de diğer illerdeki oy verme işleminin sonuçlanacağını hatırlattı. 17’den sonra Yüksek Seçim Kurulu’nun toplanarak, yayın yasaklarının hangi saatte kalkacağına dair karar vereceğini belirten Yener “Basın mensuplarından ricamız, yayın yasağı kalkmadan paylaşımda bulunmamalarıdır” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu olarak tüm siyasi partileri davet ettiklerini belirten Yener, “Sonuçları bizim hazırlamış olduğumuz ekrandan siyasi partilerimiz anbean paylaşacaklardır. Basın mensuplarımız için de Yüksek Seçim Kurulu'nda sağlıklı bir şekilde yayın yapmaları için tüm tedbirler alınmıştır. Şu an itibariyle sıkıntısız bir şekilde Demokrasi Şenliği, Demokrasi Bayramı devam etmektedir” dedi.

"Bunlar iddiadan ibarettir"

YSK Başkanı Yener, VOA Türkçe’nin, “Yüksek Seçim Kurulu olarak Kars, Iğdır gibi illerde muhalefetin yaptığı itirazları reddettiniz ama güvenlik güçlerinin oraya oy kullanmaya sevk edildiği iddiası var? Doğudaki sevkin bu illerde seçim sonucunu değiştirebileceği söyleniyor” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bu iddiaların hepsi kurula gelmiş, değerlendirilmiştir. Oy verme esnasında da kayıtlı olmayan bir seçmenin başka bir yerde oy kullanması söz konusu değildir. Kurul önüne bu tür konular gelirse de kurul değerlendirir, bir sonuca varır. Bunlar iddiadan ibarettir. Şu ana kadar da kurul, önüne gelen tüm sorunları cevaplandırmış ve seçimle ilgili tüm hazırlıklarını sorunsuz bir şekilde tamamlamıştır. Ülke seçime hazır bir hale gelmiş ve seçim işlemleri sorunsuz olarak devam etmektedir.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un "Sonuçları biliyoruz" açıklamasıyla ile ilgili VOA Türkçe'nin sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG