Erişilebilirlik

Yunan Başbakanı Zaman Kazanma Turunda


Yunanistan Başbakanı Antonios Samaras
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ekonomik krizle mücadele eden ülkesinin daha fazla ek kaynağa değil, sadece biraz daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyleyerek uluslararası kredi kuruluşlarına güvence vermeye çalıştı.

Başbakan Samaras, ekonomik yardım paketi koşullarını iyileştirmek için Avrupalı liderlerle görüşüyor. Yunan Başbakanı, Euro Grubu Başkanı Jean Clude Juncker’i Atina’da ağırladı. Samaras, ilerleyen günlerde de, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmeler yapmak üzere Berlin ve Paris’e gidecek.

Alman Bild gazetesine göre Başbakan Samaras, Yunanistan’ın ekonomik büyümeyi canlandırmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Başbakan, konuşmasında ülkesinin verdiği sözlere bağlılığını da yineledi.

Yunanistan’a 295 milyar dolar borç veren kredi kuruluşları, bunun karşılığında Atina’dan bütçe açığını kapatması için çok sıkı tasarruf önlemleri uygulamasını istiyor. Ancak Yunanlı liderler, 14 milyar dolarlık bütçe kısıntısını tartışmaya devam ediyor. Eylül’de serbest bırakılacak kredi dilimini garantilemek için liderlerin bir anlaşmaya varması gerekiyor.

Son beş yıldır ekonomik sıkıntı yaşayan Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 23’e dayandı. Euro Bölgesi’yle Atina arasındaki anlaşmanın devamına sıcak bakan Yeni Demokrasi Partisi’nin Haziran ayında yapılan seçimlerde ilk sırayı alması pembe bir tablo yaratsa da, ülkenin ekonomik geleceği kaygı uyandırmaya devam ediyor.

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG