Erişilebilirlik

Yunan Halkı "Hayır" Dedi


Yunanistan’da bugün yapılan referandumda alınan ilk sonuçlar hayır oyu verenlerin %60’ı geçtiğini ortaya koydu. Ülke genelinde bugün yapılan referandumda, seçmenlere, alacaklıların, yeni kredi vermek için Yunan hükümetinden almasını istediği ek kemer sıkma önlemlerine onay-verip vermedikleri soruldu.

Referandum sonuçları Yunan halkının daha fazla kemer sıkmak istemediğini ortaya koyarken, daha büyük bir soruyu da gündeme getirdi. Bu da Yunanistan’ın eurp bölgesinde kalıp-kalmayacağı. Bir başka ihtimal ise Avrupa Merkez Bankası’nın veya IMF’nin Yunanistan için devreye girip kredi vermesi.

AB liderlerinin, Pazartesi günü referandum sonuçlarını değerlenirmesi bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazartesi günü komuyu Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile ele alacak.

Bu arada binlerce Yunan, Atina'da sokaklara dökülerek, referandum sonuçlarını sevinç gösterileriyle kutladı.

Başbakan Aleksis Çipras, vergilerin yükseltilmesi, maaşların kesilmesi ve harcamaların kısılmasını öngören AB yardım planına referandumda halkın hayır oyu vermesini istemişti. Çipras, planın kabul edilmemesi durumunda şartların yeniden görüşmeye açılabileceği görüşünü savunuyor.

Pazar günü sandık başında konuşan Çipras, “hiçkimse bir halkın isteklerini, kendi geleceğini tayin etme hakkını gözardı edemez,” dedi.

Çipras ve Yunan halkı, daha önceki AB talepleri yüzünden yeterince kemer sıktıklarını ve yaşam standartlarının önemli ölçüde düştüğünü söylüyor.

Maliye Bakanı Yanis Varufakis de AB’yi Yunanistan’ı “terörize etmekle” suçladı.

Ancak bazı Yunan seçmen de, ülkenin Avrupa dışında bir geleceği olmadığını savunuyor. Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkarılması halinde, tekrar ülkenin ulusal para birimi Drahmi’nin tedavüle sokulması gerekecek.

Referandum öncesindeki günlerde, Yunan halkı yine sıkıntılı günler geçirdi. Bankalar, para çekmek isteyen müşterilerine bazı kısıtlamalar koyarak, hesapların boşaltılmasını ve bir banka krizi oluşmasını engellemeye çalıştı. Birçok süpermarkette ise yiyecekler kısa sürede tükendiğinden raflar boş kaldı.

Yunanistan geçen hafta temerrüde düşerek, IMF’ye olan 1,8 milyar dolarlık borç ödemesini yapamadı. Bunda AB maliye bakanlarının Yunanistan’a mali destek vermeme kararı etkili oldu.

AB, Yunanistan’ı daha fazla ekonomik reform yapma konusunda ayak diremekle suçlarken, Yunanistan yeterince fedakarlık yaptıklarını ve alacaklıların “kölesi” haline geldiklerini iddia ediyor.

Yunan Halkı "Hayır" Dedi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

XS
SM
MD
LG