Erişilebilirlik

Yunanistan Avrupa Birliği'nin Kızıldeniz'deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi


Yunanistan, Kızıldeniz'deki ticari gemileri Yemen'deki Husi militanlarının saldırılarından korumak için Avrupa Birliği tarafından oluşturulan güvenlik operasyonuna liderlik etmeyi kabul etti.
Yunanistan, Kızıldeniz'deki ticari gemileri Yemen'deki Husi militanlarının saldırılarından korumak için Avrupa Birliği tarafından oluşturulan güvenlik operasyonuna liderlik etmeyi kabul etti.

Yunanistan Pazartesi günü, ticari gemileri Yemen'deki Husi militanlarının saldırılarından korumak amacıyla Kızıldeniz'de düzenlenen bir Avrupa Birliği deniz güvenliği operasyonuna katılmayı ve liderlik etmeyi resmen kabul etti.

Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığındaki bir güvenlik komitesi, geçen hafta başlatılan ve Yunanca "kalkan" anlamına gelen Aspides operasyonuna bir Yunan fırkateyninin katılması talimatını verdi.

Operasyon, Yunanistan'ın orta kesimindeki Larissa'da bulunan bir askeri üsten, Yunan donanmasından Tuğamiral Vasilios Griparis komutasında yürütülecek.

Önemli bir ticari nakliye gücü olan Yunanistan, Husi saldırılarından doğrudan etkilenen bir ülke. Atina yakınlarındaki Pire limanı, Ocak ayında konteyner terminalindeki faaliyetlerde yıllık bazda yüzde 12,7'lik bir düşüş olduğunu bildirmişti.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, geçen hafta bir parlamento komisyonu oturumunda yaptığı konuşmada, "Deniz ticaret hatlarının açık tutulması Avrupa Birliği'nin mutlak menfaatinedir ve Yunanistan için varoluşsal bir gerekliliktir" dedi.

Aspides misyonunu savunma amaçlı olarak tanımlayan Dendias, Yunanistan'ın Yemen'deki Husi askeri hedeflerine yönelik ABD öncülüğündeki saldırılarda yer almayacağını da sözlerine ekledi.

İran destekli Husiler, ticari gemilere insansız hava araçları ve füzelerle düzenledikleri saldırıların İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı Ekim ayında başlattığı saldırıya bir yanıt olduğunu kaydediyor.

Dendias, "Husiler konusunda bir duruş almıyoruz. Ancak herhangi birinin bizim gemilerimize, Avrupa gemilerine ve bölgede seyreden ve limanlarımıza gelen gemilere ateş açma hakkına karşı çıkıyoruz" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG