Erişilebilirlik

Yunanistan'da Yine Seçim


Yunanistan’da koalisyon hükümeti kurulması için sürdürülen görüşmeler sonuç vermedi.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın bürosundan yapılan açıklamada görüşmelerin başarısız olduğu belirtildi. Sosyalist PASOK partisi lideri Evangelos Venizelos ülkenin bu durumda yeni seçimlere gideceğini söyledi.

Yunanistan’da seçim gelecek ay yapılacak.

Cumhurbaşkanı üç gündür parti liderleriyle sürdürdüğü görüşmelerde politikacılar yerine teknokratlardan kurulu bir hükümet önermiş ve destek istemişti. Ancak partiler bu tür bir hükümeti desteklemeyi reddetti.

Avrupa Birliği yetkilileri Yunanistan’a euro bölgesinde kalmaya devam edeceğini umduklarını belirtirken yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Euro bölgesi maliye sorumlusu Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Atina’nın yükümlülüklerine getirmeyerek ortak para biriminden çıkacağı yolundaki haberleri redderek bunları “propaganda” olarak niteledi.

Almanya Maliye Bakanlığı da Yunanistan’ı uyararak Atina’nın Avrupalı komşuları ve Uluslararası Para Fonu ile vardığı anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmesinin ekonomik krizden çıkış için tek yol olduğunu bildirdi.

Yunanistan’da hiçbir partinin hükümet kurabilmek için gerekli oyu alamadığı seçimler daha büyük siyasi belirsizlik yarattı.

Muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi yüzde 19 toplayarak seçimi birinci bitirdi. Üç yıl önce yüzde 44 oy alarak iktidara gelen Sosyalist PASOK partisi bu kez yüzde 14’ün altında oy toplayabildi. Buna karşın kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan radikal solcu partiler koalisyonu Syriza yüzde 17 oranında oy alarak ikinci parti oldu.

Ekonomik sıkıntı çeken seçmenler, kemer sıkma politikasına tepkilerini iki büyük parti, sosyalist PASOK ile sağcı Yeni Demokrasi’yi cezalandırarak gösterdi.

Kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan 10’u aşkın küçük parti sandalye sayısını arttırırken aşırı sağcı Altın Şafak partisi yüzde üçlük barajın çok üzerinde oy toplayarak ilk kez parlamentoya girdi.

Yunanistan borçlarını ödeyebilmek için son iki yıl içinde Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan milyarlarca dolar kredi aldı. Ancak hükümet bunun için sosyal ve sağlık programlarında büyük kesintiler yapmak, emekli maaşlarını indirmek, on binlerce memuru işten çıkarmak ve vergileri artırmak zorunda kaldı.


XS
SM
MD
LG