Erişilebilirlik

Yunanlılar Krizin Nasıl Çözüleceği Konusunda Bölünmüş Durumda


Yunanistan’da 17 Haziran’da yapılacak yeni seçim öncesi kamuoyu yoklamaları öndegelen iki rakip partinin başabaş gittiğini gösteriyor. Yunan halkı ekonomik krizin nasıl çözüleceği konusunda bölünmüş durumda. Siyasi çıkmaz da bu bölünmeyi daha da arttırmış bulunuyor.

Sanayi sektöründe uyuşmazlıklar had safhaya ulaştı. Hellenic Halyvourgia çelik tesisinde işciler 200 gündür grevde. Sendika lideri Yorgos Sifonios dünyanın dört bir yanından aldıkları destek mektuplarını gösteriyor: "Sendika toplu eyleme girişti, bu da tüm Yunan işci sınıfını ayağa kaldırdı. Grevimiz tarihi bir olay, tüm işcilerin nasıl mücadele vermesi gerektiğini gösteren bir örnek oldu."

Fabrika sahibi, talebin düşmesini gerekçe göstererek geçen yıl 50 kişiyi işten çıkardı. İşcilerse üretimin aslında arttığını söylüyor. Fabrikada 20 yıldır çalışan grevci işcilerden Panayiotis Papanikolaou seçimler konusunda şunları söylüyor: "Şu an bence işcilerin çoğu Syriza Partisi’ne oy verecek. Ne PASOK ne de Yeni Demokrasi’ye destek var. Çünkü Syriza işcileri destekliyor."

Yunanistan’da işsizlik oranı Şubat’ta yüzde 21,7 oldu. Gençlerin yarısından fazlası işsiz.

Son anketler solcu Syriza ile Avrupa Birliği anlaşmasını destekleyen sağcı Yeni Demokrasi’nin eşit düzeyde, yüzde 26 oranında oy alacağını gösteriyor.

Anketi düzenleyen Kapa Araştırma şirketinin başkanı Anastasios Yorgiadis siyasi gelecek için umutlu değil: "Anket sonuçlarına bakarsak hükümet kurmak 7 Mayıs’taki ilk seçim sonrasından daha kolay olmayacak."

Uzmanlar ekonomik krizin Yunan politikasını kutuplaştırdığını söylüyor. Merit Yatırım Şirketi’nden Nikos Christodolou piyasaların Syriza Partisi kazanırsa sert tepki göstereceği görüşünde: "Piyasa, reformları uygulayacak ve mali kurtarma anlaşmasına karşı çıkmayacak daha Avrupa yanlısı bir hükümet istiyor."

Atinalılar Cumartesi ve Pazar güneşin tadını çıkarmak ve krizi unutmak için plajlara koştu.

Ama herkes, iki hafta sonra sandık başına gittikleri zaman yeni bir ekonomik fırtına ile karşılaşacağını biliyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG