Erişilebilirlik

Yurtdışı Seçmenlerin Katılım Sorununa Çözüm


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok az yurtdışı Türk seçmenin sandık başına gitmesi üzerine 2015 genel seçimlerinde Avrupa'daki oy kullanma merkezlerinin sayısının arttırılması hedefleniyor

Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan Türkler ilk kez oy kullanabildi. Ancak tahminlerin tersine Türk seçmenler seçime pek ilgi göstermedi.

Yurt dışında yaşayıp Cumhurbaşkanlığı seçimi için randevu alan Türk vatandaşı sayısının, seçmen kütüklerinde 2 milyon 798 bin 709 kişi bulunmasına rağmen sadece 248 bin 287 olduğu saptandı.

Yaklaşık 1 milyon 400 bin Türk seçmenin bulunduğu Almanya’da seçime gidenlerin oranıyüzde 10'un altında kaldı. Oy vermeyi planlayan Türk vatandaşları seçim öncesi yürütülen bürokratik prosedürden şikâyetçi olurken, ayrıca pek çok seçmen, seçim güvenliğine dair sorularının net şekilde cevap bulamadığını dile getirdi.

Seçime katılımın azlığı seçim sonrasındaki haftalarda çok konuşuldu ve Yüksek Seçim Kurulu’nun bundan sonraki seçimlerde yurtdışındaki seçmene yönelik stratejisini yenilemesi istendi. 2015 yılında yapılacak genel seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması için öncelikli olarak oy kullanma merkezlerinin sayısının artırılmasının hedeflendiği öğrenildi.

Buna göre oy verebilecek merkez sayısı Almanya'da 7'den 13'e çıkarılırken, Türk nüfusun yoğun olduğu Fransa, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde de benzer bir uygulama planlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri ile bir araya gelen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik zorluklardan en büyüğünün oy kullanma yerlerinin az olması olduğunu ve sayıyı iki katına çıkarılmasının buna bir çözüm olacağını savunuyor.

Geçen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok tartışılan ve eleştirilen başka bir konu randevulu oy kullanma sistemi oldu. Oy kullanabilmek için internet üzerinden randevu alma zorunluluğu seçimlere damgasını vururken, binlerce seçmen kendilerine internet üzerinden bildirilen tarihlerde değişiklik olduğunu ancak sandık başına gidince anladılar ve oylarını kullanamadan geri dönmek zorunda kaldılar.

Ayrıca aile bireylerine farklı gün ve saatlerde randevu verilmesi de birçek seçmenin oy vermeye gitmemesine neden oldu. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Yüksek Seçim Kurulu’nun randevusuz da oy kullanabilmek için formüller üzerinde çalışıldığını belirtiyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG