Erişilebilirlik

Erdoğan: "En Düşük Emekli Maaşı 5 Bin 500 Lira Olacak"


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yüzde 25 olarak açıkladığı memur ve emekli maaş artışı oranını yüzde 30'a yükseltmeye karar verdiklerini söyledi, en düşük emekli maaşını ise 5 bin 500 lira olarak açıkladı.

Erdoğan, bugün 2023’ün ilk AKP Grubu toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyası niteliğinde ve kamuoyunu memnun etmeye yönelik açıklamalara imza attı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı resmi enflasyon oranı ve bu oranla birlikte “refah payı” artışıyla toplamda yüzde 25’lik memur ve emekli maaşlarına zam yapılması kararı ülke kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştı. Bunun üzerine Erdoğan, dün açıkladığı maaş artışı oranında bugün değişikliğe gitti ve yeni oranı yüzde 30 olarak açıkladı.

Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl memur maaşlarında yüzde 87'lik artışa gitmiş, Temmuz ayında yüzde 42 zam yapmıştık. Memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 16, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yüzde 15,4 maaş artışı gerekiyordu. Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumunu bildiğimiz için razı olamadık. Bütçe imkanlarını zorlayarak memur ve emekli maaşlarında yüzde 25'lik artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Dün ve bugün çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30'a çıkarabileceğimiz imkanlar sağladık. Ayrıca en düşük emekli maaşını 3 bin 500 liradan, 5 bin 500 liraya çıkarıyoruz. Bunu yılın ilk 6 ayı için olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi. Erdoğan, gerekirse yıl ortasından yeniden konuyu değerlendirecekleri mesajını verdi.

Geçtiğimiz hafta 8 bin 500 lira olarak açıklanan asgari ücret ile ilgili işletmelere yönelik devlet desteğini 250 lira olarak açıkladıklarını hatırlatan Erdoğan ayrıca, “Şimdi de küçük işletmelerimizin bu yükün altından kalkmaları için asgari ücret desteğini 400 liraya yükseltme kararını paylaşmak istiyorum” dedi.

Yüzde 30 Artışla En Düşük Emekli Maaşı 5 Bin 500 Lira Olacak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

“Üçünçü sandık” ihtimalini yeniden vurguladı

Erdoğan grup toplantısında, “Türkiye Yüzyılı” şarkısını tanıtarak, seçim kampanyasını fiilen başlattı.

AKP’nin 20 yıllık iktidarı kapsamında 2023 yılı için ulaşım, enerji, inşaat ve tarım gibi başlıklarda yeni projeleri olduğunu anlatan Erdoğan, AKP’nin bazı projeleri için muhalif siyasetçiler ve yorumcular tarafından yapılan eleştirilerden oluşan kısa bir videoyu da izleterek, “Biz eser ve hizmet siyaseti yapıyoruz” mesajını verdi.

Türkiye’de muhalefet cephesindeki “altılı masa” işbirliğini hedef alan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun birlikte hareket etmesine yönelik, “Varsın birileri ucube bir masa etrafında köşe kapmaca oynasın, birbirlerinin ardından film çevirsin, birbirlerinin gözünü oysun” dedi.

Erdoğan, son dönemde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), öğrenci kredileri gibi konulardaki çıkışlara imza atan Kılıçdaroğlu’na yönelik de, “Varsın birileri bizim emeğimizi, alınterimizi iki çift lafla, iki satır mesajla çalmaya kalksın” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin seçim sürecine ilişkin “üçüncü sandık” ihtimalini masadan kaldırmadığı gözlemlenen Erdoğan, “CHP tarafından bir gece yarısı sosyal medya üzerinden gündeme taşınan başörtüsüne hukuki güvence konusunu anayasa teklifiyle kökünden çözme irademizin takipçisiyiz. Bu teklif Meclis'te 400'ün üzerinde kabul edilirse biz onaylarız. Ama bu teklif 400'ün altında ve 360'ın üzerinde Meclis'ten çıkarsa Anayasa gereği halk oylamasına götürmemiz gerekiyor. Milletimizin hakemliğine gitmekten çekinmeyiz” açıklaması yaptı.

Erdoğan, “Seçim sürecine ilişkin gençlerimize Türkiye Yüzyılı hedeflerine yürüyebilecekleri bir ülke bırakma peşindeyiz. Gençlerimiz başta olmak üzere tüm milletimizden 2023'te son defa ve çok daha güçlü destek istiyoruz. Son defa ifademizi birileri yanlış anlıyor. Bu seçime yönelik bütün gayretimizi ortaya koyacağız. Start değil, bu finish” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, paylaştığı Twitter mesajında önce yüzde 25 olarak açıkladığı memur ve emekli maaşlarına zam oranını daha sonra yüzde 30'a çıkaran Erdoğan'ı eleştirerek, asgari ücrete yapılan zam oranının memur ve emekli maaşları için de geçerli olması çağrısında bulundu.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG