Erişilebilirlik

Zafer Çağlayan Sarraf Davasına Sanık Olarak Eklendi


Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’de görülen Rıza Sarraf ­davasına sanık olarak eklendi. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından dava dosyasına konan ek iddianamede Zafer Çağlayan’ın yanı sıra, Halk Bankası eski genel müdürü Süleyman Aslan, aynı bankanın Uluslararası Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Rıza Sarraf'ın çalışanı Abdullah Happani de bulunuyor.

Bu şekilde Sarraf davasında yargılanan sanık sayısı ikisi tutuklu olmak üzere dokuz kişiye çıktı.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da sanık olarak Sarraf davasında yargılanacağını ve ek iddianameyle ilgili basın açıklmasını Twitter hesabından duyurdu.

Sarraf davasındaki ek iddianamede aralarında Çağlayan'ın da bulunduğu isimlerin, İran'a uygulanan ambargoyu delmekten 5 yıl, kara para aklamaktan 20 yıl, bankacılık sistemini zarara uğratmaktan 30 yıl olmak üzere toplam 55 yıl hapis cezasıyla yargılanacakları ifade edildi.

zafer caglayan
New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından yayınlanan iddianame (Tüm Belge)

'Sarraf'ın yolsuzluklarını rüşvet karşılığı gizledi'

Federal Mahkeme Heyeti tarafından kabul edilmesinden sonra açıklanan ek iddianamede, eski bakan Çağlayan'ın on milyonlarca dolarlık nakit ve mücevheri rüşvet olarak aldığı iddia edildi.

Çağlayan'ın Ekonomi Bakanlığını yürüttüğü dönemde makamını kullanıp, İran ambargosunu delen Sarraf'ın kurduğu yolsuzluk ağını aldığı rüşvet karşılığında gizlediği de iddialar arasında.

Çağlayan ile ilgili suçlamalar arasında çoğunluk hissesi Türkiye hükümetinin olduğu bir bankada yapılan hileli işlemler için direktif verdiği ve bu konuda Sarraf'ın kurduğu yolsuzluk ağı içinde bulunan bazı kişileri de işe atadığı da var.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG