Erişilebilirlik

Zatürre Dünyada Çocuk Ölümlerinin Başlıca Nedeni


Zatürre Dünyada Çocuk Ölümlerinin Başlıca Nedeni

Uluslararası bir örgüte göre dünyada zatürreden ölen çocuk sayısı, HIV, verem ve sıtmadan ölenlerden daha fazla

Uluslararası bir örgüte göre dünyada zatürreden ölen çocuk sayısı, HIV, verem ve sıtmadan ölenlerden daha fazla. İstatistikler her ay çoğu gelişmekte olan ülkelerde, 4 bin çocuğun zatürreden öldüğünü gösteriyor.

Rwanda’da çocuklar artık zatürre mikrobuna karşı aşılanıyor. Bu nedenle hastalığa yakalananların sayısında azalma kaydedildi. Rwanda’daki bir sağlık merkezinde hemşire olan Francoise Kanani şöyle konuşuyor: “Bu aşı programı başladığından beri, zatürre vakalarında azalma oldu. Bazen bir ay boyunca hiçbir vaka görmüyoruz. ” Rwanda ve Gambia’daki çocukların aşılanmasının ardından, Küresel Aşı ve Bağışıklık Kazandırma İttifakı ile Bill ve Melinda Gates Vakfı, zatürre aşısı göndermek üzere Güney Afrika ile Asya’da 15 ülke belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, gelişmekte olan ülkelerde zatürreden ölüm oranı yüzde 98. Washington’daki Sabin Aşı Enstitüsü Başkanı Doktor Peter Hotez, “Zatürreye bağlı ölümlerin sayısı 1 milyon 600 bin. Bu sayının düşmesi için küresel bir savaşa hazırlanıyoruz. Ben kazanacağımızdan umutluyum,”diyor.

Doktor Hotez’e göre, daha çok yoksul ülkelerdeki çocuklar zatürreden ölüyor. Hotez şöyle konuşuyor: “Birincisi daha önce bu hastalığa hiç yakalanmadıkları için vücutlarının mikroba karşı bağışıklığı yok. İkincisi salgın halinde olan solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle çocukların vücut direnci zayıflıyor ve daha kolay hastalanıyorlar.”

Zatürre, 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen ölümlerin ana nedeni. Sağlık uzmanları anne sütünün çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurguluyor. Dr. Peter Hotez hastalığın belirtilerini şöyle anlatıyor: “Çocuğun öksürük, ateş gibi şikayetleri olur. Hızlı nefes alıp vermeye başlar, bunun sonucunda çocuğun göğüs kafesindeki kasların hareket ettiğini görebilirsiniz. Çocuğun nefes almak için savaştığını izlemek gerçekten çok üzücü.”

Doktor Hotez’e göre, zatürreden ölen çocuk sayısı aşı ve antibiyotik tedavisiyle büyük ölçüde azaltılabilir. Dünya Zatürre Günü’nde bir grup, mavi renkli kotlar giyerek, hastalığın ilerleyen safhalarında nefes almakta zorlanan çocukların moraran dudaklarını simgeledi.

XS
SM
MD
LG