Erişilebilirlik

Zehirlenen Rus Muhalif Siyasetçi Navalny Taburcu Oldu


Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny

Rus muhalif lider Alexei Navalny taburcu oldu. Yaklaşık bir aydır Berlin’deki Charite Hastanesi’nde tedavi gören 44 yaşındaki Navalny’nin tedavisinin sona erdiği ve taburcu olduğu, hastane yönetimi tarafından bu sabah yazılı olarak duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Hastanın sağlık durumu iyi. Artık hastanede tedavisine gerek kalmadı. Hastanın ilerleyişi ve mevcut durumu göz önüne alındığında, doktorlar hastanın tamamen iyileşmesinin mümkün olduğuna inanıyor” ifadelerine yer verildi.

Navalny hastaneden çıktıktan sonra nerede olduğu bilinmeyen bir apartman dairesinin balkonundan bir fotoğrafını paylaştı. Rus politikacı dün hastaneden yayınladığı bir fotoğrafta, kendisine bakan doktorlara teşekkür etmişti.

Navalyn’e yakın çevreler, muhalif siyasetçinin iyileştikten sonra Rusya’ya dönmeyi planladığını belirtmişti. Alman Dışişleri Bakanlığı, Navalny’nin bundan sonraki süreçte ne yapmayı hedeflediği konusunda bir açıklama yapmadı.

20 Ağustos'ta Tomsk kentinden Moskova'ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan, ardından 22 Ağustos‘da özel uçakla tedavi için Berlin'e getirilen Navalny, 24 gün yoğun bakım olmak üzere toplam 32 gün boyunca tedavi gördü. Rus muhalif liderin tedavisi sırasında güvenliğini sağlamak için polis de 24 saat hastanede önlem aldı.

Navalny’nin Novichok adlı kimyasal maddeyle zehirlendiği, Alman ordusunun laboratuvarında, ayrıca İsveç ve Fransa’daki üç bağımsız laboratuvarda yapılan incelemede belirlendi.

Dünya çapında büyük yankı bulan olay, Almanya’yla Rusya arasında diplomatik gerilime yol açtı. Berlin’den ve Moskova’dan peş peşe gelen açıklamalarda taraflar birbirini suçlarken Başbakan Angela Merkel’in, Kuzey Akımı 2 doğalgaz projesinin sonlandırılması ihtimalini gündemde tuttuğu duyuruldu. Çok sayıda Alman siyasetçi, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'den olayın araştırılıp açığa çıkarılmasını talep etti, aksi takdirde ortak doğalgaz projesinin askıya alınması önerisine destek vereceklerini bildirdi. Rusya’yla Almanya arasında Baltık Denizi’nden Kuzey Denizi’ne kadar inşa edilmekte olan 2.360 km uzunluğundaki doğalgaz boru hattının Almanya’nın yanısıra çok sayıda AB ülkesine de doğal gaz aktarması öngörülüyor.

XS
SM
MD
LG