Erişilebilirlik

Zelenski Rus saldırıları nedeniyle yurtdışı ziyaretlerini iptal etti, Blinken 2 milyar dolarlık silah anlaşması duyurdu


Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, kuzeydoğudaki Harkiv ve civarında Rus saldırılarının yoğunlaşması üzerine İspanya ve Portekiz’e yapmayı planladığı ziyaretleri iptal etti.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, kuzeydoğudaki Harkiv ve civarında Rus saldırılarının yoğunlaşması üzerine İspanya ve Portekiz’e yapmayı planladığı ziyaretleri iptal etti.

Ukrayna güçleri Çarşamba günü ülkenin kuzeydoğusundaki bazı bölgelerden çekidi. Diğer bölgelerdeyse Rus birlikleriyle savaş devam etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, son Rus saldırıları üzerine yaklaşan tüm yurtdışı gezilerini erteledi.

Ukrayna’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise müttefikine Amerikan desteğinin devam edeceği güvencesi verdi ve 2 milyar dolarlık bir silah anlaşması yapılacağını duyurdu. Bu paranın büyük bir kısmı geçen ay onaylanan paketten geliyor.

Blinken, Rus birliklerinin Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Harkiv bölgesinde yeni bir saldırı başlattığı sırada Ukrayna ziyaretini gerçekleştiriyor.

Geçen hafta başlayan saldırı, 2022'de başlayan geniş çaplı işgalden bu yana en önemli sınır saldırısı oldu. Binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz haftalarda Moskova'ya bağlı güçler de doğudaki Donetsk bölgesinde kazanımlar elde etmeye çalıştı. Tüm bu gelişmeler, savaşın Ukrayna'nın askeri teçhizat ve silah sıkıntısı çeken ordusu için kritik bir aşamaya girdiği anlamına geliyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada Ukraynalı askerlerin "hayatını kurtarmak ve kayıpları önlemek amacıyla" birliklerin Lukyantsi ve Vovchansk'taki bölgelerden geri çekildiğini bildirdi.

Rusya sınırına sadece 5 kilometre ve Harkiv’e 50 kilometre uzaklıktaki Vovçansk, son çatışmaların çoğunun odak noktası oldu. Ukrayna ve Rus birliklerinin Çarşamba günü sokaklarda savaştığı Vovchansk’taki emniyet yetkilileri, Rus birliklerinin kentte mevzilendiğini söyledi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Ukrayna askerlerinin Rus kuvvetlerini kentten temizlemeye çalıştığını belirtti.

Rusya, mühimmat ve insan gücü sıkıntısı çeken Ukrayna ordusunu yaklaşık 1000 kilometrelik cephe hattı boyunca germek için yeni cepheler açıyor ve savunmanın çökeceğini umuyor.

Rus topçuları ve sabotaj saldırıları Ukrayna'nın kuzeyindeki Çernihiv ve Sumi bölgelerini de tehdit ediyor.

Zelenski Salı gecesi yaptığı konuşmasında ordunun Harkiv ve Donetsk bölgelerine takviye birlikler gönderdiğini söyledi, "Sonuç çıkarmak için çok erken ama durum kontrol altında" dedi.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Rusya'nın geçen hafta sonunda saldırı başlattığı ve önemli ilerleme kaydettiği Harkiv sınır bölgesindeki ilerleme hızının yavaşladığını söyledi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu, Moskova'nın buradaki ana amacının, Ukrayna'nın Rusya'nın Belgorod bölgesine sınır ötesi saldırılarını önleyecek bir "tampon bölge" oluşturmak olduğunu söyledi.

Buna rağmen Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan Çarşamba günü yapılan açıklamada, Zelenski'nin yaklaşan tüm yurtdışı ziyaretlerini iptal ettiği ve bu ziyaretleri yeniden planlamaya çalışacağını duyurdu.

Zelenski'nin bu hafta içinde İspanya'yı ve muhtemelen Portekiz'i ziyaret etmesi bekleniyordu. Ziyaretlerin iptali için herhangi bir gerekçe gösterilmese de bunda cephe hattındaki zorlukların etkili olduğu tahmin ediliyor.

Ukrayna birlikleri kasaba ve köylerde şiddetli çatışmalara girerken Blinken, Salı günü yaptığı açıklamada, savaş sırasında ve sonrasında ABD'nin ülkeye desteğinin süreceği sözünü verdi. Blinken ayrıca Kiev'de bir barda gitar çalarak ve muharipler tarafından işletilen bir restoranda pizza yiyerek Ukraynalılar’a moral vermeye çalıştı.

İki günlük ziyaretin Çarşamba günkü son etkinliğinde Blinken, Biden yönetiminin Ukrayna için 2 milyar dolarlık, orta ve uzun vadeli bir dış askeri finansman paketini onayladığını söyledi.

Dış askeri finansman paketleri genellikle ABD vergi mükelleflerinin parasını, silah ve diğer askeri malzemelerin üretimi ve alıcı ülkeye gönderilmesi için Amerikan savunma firmalarına gönderiyor.

Yetkililer paranın büyük bir kısmı olan yaklaşık 1,6 milyar doların, Kongre tarafından kabul edilen ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanan ek dış yardım yasasında Ukrayna'ya ayrılan 60 milyar dolardan geldiğini söyledi.

İnsansız hava araçları imal eden bir tesisi ziyaret eden, tahıl sevkiyat tesisi ve biyonik sistemler fabrikasını gezen Blinken, Ukrayna'nın savaş zamanı zorlukları karşısındaki yenilikçiliğini ve yaratıcılığını övdü.

Blinken, Rusya'nın geniş çaplı işgali nedeniyle geleneksel nakliye yollarının kesintiye uğramasının ardından demiryoluyla yapılan tahıl ihracatı için "Ukrayna buna uyum sağlamak zorundaydı ve büyük başarı gösterdi" dedi.

Bu arada, Rus Karadeniz Filosu’nun merkezinin bulunduğu Sivastopol’un valisi Mihail Razvojayev, Rus hava savunma sistemlerinin Karadeniz üzerinde ve Belbek hava üssü yakınlarında birkaç Ukrayna füzesini düşürdüğünü söyledi.

Razvojayev, vurulan füzelerin parçalarının yerleşim bölgelerine düştüğünü ancak can kaybına yol açmadığını belirtti.

Savunma Bakanlığı, Rus hava savunmasının Çarşamba günü erken saatlerde Belgorod bölgesi üzerinde dokuz Ukrayna insansız hava aracını, iki Vilha roketini, iki anti-radar HARM füzesini ve iki Hammer güdümlü bombayı düşürdüğünü söyledi.

Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov'a göre Dubovoye Köyün’de bir Ukrayna roketinin evlerini ateşe vermesi sonucu iki kişi yaralandı.

Ordu, diğer beş Ukrayna insansız hava aracının Kursk bölgesi üzerinde düşürüldüğünü ve üç insansız hava aracının da Bryansk bölgesi üzerinde vurulduğunu söyledi.

Savunma Bakanlığı ayrıca Tataristan bölgesi üzerinde bir başka Ukrayna insansız hava aracının düşürüldüğünü söyledi. Tataristan, Ukrayna sınırının 1,000 kilometreden fazla doğusunda yer alıyor.

Rostov bölgesi valisi Vasily Golubev, iki insansız hava aracının bir yakıt deposuna saldırdığını, herhangi bir can kaybı ya da yangın olmadığını söyledi.

Ukrayna geçtiğimiz aylarda Rusya'daki petrol rafinerilerine ve yakıt depolarına bir dizi insansız hava aracı saldırısı düzenleyerek önemli hasara yol açmıştı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG