Erişilebilirlik

Zelenski Tank Sevkiyatının Hızlanmasını İstedi


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Dünya Ekonomik Forumu'na video link bağlantısı ile katıldı.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Dünya Ekonomik Forumu'na video link bağlantısı ile katıldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Dünya Ekonomik Forumu'na video link bağlantısı ile katılarak Batılı tedarikçilerden tank ve hava savunma birimlerini daha hızlı göndermelerini istedi.

Zelenski'nin Dünya Ekonomik Forumu'na video link bağlantısı, Batılı müttefiklerin Almanya'daki Ramstein hava üssünde biraraya gelmelerinden bir gün önceye denk geldi.

Batılı ülkeler toplantıda, Berlin'in Kiev'e Leopard tankları gönderilmesine izin verip vermeyeceğine odaklanacak.

Zelenski, "Ukrayna'ya hava savunma sistemlerinin sağlanması Rusya'nın yeni füze saldırılarından önce olmalı. Batı’nın tank sevkiyatı Rus tanklarının yeni bir işgalinden daha önce gelmeli" diye konuştu.

Rusya'nın komşusu Ukrayna'yı işgalinden bu yana neredeyse 11 ay geçti. Rus ordusu Ukrayna'nın doğusunda ve güneyinde bazı toprakları elinde tutuyor. Ancak Moskova doğuya doğru ilerlemeye çalışırken birçok kaynağını tüketti.

Zelenski, "Doğuda her gün çatışmalar var. Biz sağlam ve dirençli duruyoruz" dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Davos'taki toplantıda Rusya'nın gelecek birkaç ay içinde yeni bir saldırı düzenlemeye hazırlanmasından endişe ettiğini söyledi, bu nedenle Kiev'e modern tank ve füzelerle ilave destek gönderilmesinin önemine dikkat çekti.

Polonya ve Finlandiya, Almanya'nın onaylaması halinde Kiev'e Leopard tankları göndermeye hazır olduklarını bildirmişti. Berlin hafta başında yaptığı açıklamada, bu konunun Almanya'nın yeni savunma bakanının gündeminin ilk maddesi olacağını söyledi.

Almanya hükümeti, Savunma Bakanı Christine Lambrecht'in istifasının ardından Boris Pistorius'u savunma bakanı olarak atamıştı.

Forumda içişleri bakanının bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından kendi kişisel güvenliğinden kaygı duyup duymadığı sorulması üzerine Zelenski, kaygı duymadığını söyledi.

Zelenski, "Görüşlerim değişmedi. Mühimmata ihtiyacımız var. Hiçbir yere acelem yok" dedi.

Konuşması öncesinde Zelenski, forumun katılımcılarından Kiev yakınındaki helikopter kazasında hayatını kaybeden 14 kişiyi anmak için bir dakika sessizlik istedi.

Kazada hayatını kaybedenler arasında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirski'nin yanı sıra diğer yetkililer, mürettebat ve bir çocuk vardı.

Helikopterin çarptığı binanın bir çocuk yuvası olduğu ve kaza sırasında içeride çocukların ve çalışanların olduğu belirtilmişti.

Cumartesi günü 45 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna'nın Dnipro kentindeki Rus saldırısını hatırlatan Zelenski, Rusya'yı "terör ihraç etmekle" suçladı. Moskova ise sivilleri hedef alan bu saldırıdan Ukrayna hava güçlerini sorumlu tutmuştu.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG