Erişilebilirlik

Zelenski Trump'ın seçilmesi halinde ne yapacağını tahmin edemediğini söyledi


NATO zirvesi için Washington'da bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Ronald Reagan Enstitüsü'nde konuştu.
NATO zirvesi için Washington'da bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Ronald Reagan Enstitüsü'nde konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Donald Trump'ın Kasım ayında ABD başkanlığını yeniden kazanması halinde ne yapacağını tahmin edemediğini ancak Rusya lideri Vladimir Putin de dahil olmak üzere tüm dünyanın sonucu beklediğini söyledi.

Dünya liderleri bu haftaki NATO zirvesi için biraraya gelirken Washington'da konuşan Zelenski, Trump'ın 75 yıllık NATO ittifakından çıkmayacağını ve Amerika'nın Rusya'nın iki yılı aşkın süredir devam eden işgaline karşı Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini umduğunu söyledi.

Trump için “Onu çok iyi tanımıyorum” diyen Zelenski, başkanlığı döneminde kendisiyle “iyi görüşmeler” yaptığını ancak bunun Rusya'nın 2022'deki işgalinden önce olduğunu söyledi.

Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerinin muhtemel Cumhuriyetçi adayı Trump, ABD'nin Ukrayna'ya verdiği askeri desteğin boyutunu (Rusya'nın 2022'deki tam ölçekli işgalinden bu yana yaklaşık 60 milyar dolar) sık sık eleştiriyor ve Zelenski'yi “gelmiş geçmiş en büyük satış elamanı” olarak nitelendiriyor.

Trump'ın iki güvenlik danışmanı Ukrayna’nın, çatışmayı sona erdirmek için Rusya ile görüşmelere başlamasını ve bunu yapmadığı takdirde ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardımını sona erdirmesini öngören bir plan sunmuştu.

Trump'ın Zelenski ile ilişkisi, 2019 yılında ABD Temsilciler Meclisi tarafından başkan olarak ilk görevden alınmasına da konu olmuştu. Trump, yardım karşılığında Joe Biden'ı karalamaya yardım etmesi için Zelenski'ye baskı yapmakla suçlandı, ancak 2020'de Senato tarafından aklandı.

NATO'ya yönelik politika konusunda Trump, Rusya'yı savunmaya yeterince harcama yapmayan ittifak üyesini "ne isterlerse yapmaları için teşvik edeceğini" ve onları savunmayacağını söyledi. NATO tüzüğü, üyelerin saldırıya uğrayanları savunmasını zorunlu kılıyor.

"Herkes Kasım ayını bekliyor"

Zelenski dün ABD'li siyasi liderleri ülkesine yardım etmek için Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin sonucunu beklememeye çağırırken, ABD silahlarının kullanımına daha az kısıtlama getirilmesi çağrısında bulundu.

Zelensk, "Herkes Kasım ayını bekliyor. Amerikalılar Kasım ayını bekliyor, Avrupa'da, Ortadoğu'da, Pasifik'te, tüm dünya Kasım ayını bekliyor ve gerçekçi olmak gerekirse Putin de Kasım ayını bekliyor. Gölgelerden çıkmanın, güçlü kararlar almanın, harekete geçmenin ve Kasım ayını ya da başka bir ayı beklememenin zamanı geldi" dedi.

Başkan Joe Biden NATO zirvesinde Ukrayna'yı güçlü bir şekilde savunma sözü verdi.

81 yaşındaki Biden, Capitol Hill'deki bazı Demokrat arkadaşları ve kampanya bağışçıları, 27 Haziran'daki durağan tartışma performansının ardından seçimi kaybedeceğinden korkarken, göreve uygunluğuyla ilgili 12 gündür devam eden sorularla sarsılıyor.

FiveThirtyEight web sitesi tarafından yapılan bir anket ortalamasına göre, Trump ulusal çapta Biden'ın yüzde 2,1 puan önünde.

"Biden ve Trump çok farklı"

Putin'in Biden ve Trump hakkındaki görüşleri sorulduğunda Zelenski temkinli bir şekilde, "Biden ve Trump çok farklı. Ancak demokrasiyi destekliyorlar. İşte bu yüzden Putin'in her ikisinden de nefret edeceğini düşünüyorum” dedi.

Zelenski'nin konuşmak için Ronald Reagan Enstitüsü'nü seçmesi, Ukrayna'nın Cumhuriyetçiler’e ulaşma çabasının bir başka işareti olarak yorumlandı.

Carnegie Endowment düşünce kuruluşundan Andrew Weiss, Kiev'in, "Cumhuriyetçi ana akımla mümkün olduğunca çok köprü" kurmaya çalıştığını söyledi.

Weiss, "Kiev'de Trump'ın Beyaz Saray'a olası dönüşünün sonuçlarını düşünmeye yönelik bir süreç yaşanıyor" dedi.

Zelenski, Ukrayna liderini öven ve Kiev'e daha fazla yardım yapılmasını güçlü bir şekilde destekleyen ABD Senatosu’nun üst düzey üyesi Cumhuriyetçi Mitch McConnell tarafından tanıtıldı.

McConnell, "Saldırganlara bedel ödetmek için kendilerini savunacak ve güçlü pozisyonlardan müzakere edecek araçlara ihtiyaçları var” diye konuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG