Erişilebilirlik

Zelenski’den Çağrı: “Rusya’ya Karşı Harekete Geçin”


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, sivil altyapıya yönelik hava saldırıları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni Rusya'ya karşı harekete geçmeye ve sert tepki vermeye çağırdı.

Rusya dün Ukrayna'ya çok sayıda füze atarak 10 kişinin ölümüne, nükleer santralların kapanmasına ve pek çok yerde su ve elektriğin kesilmesine neden oldu.

Zelenski, BM Güvenlik Konseyi toplantısına video konferansla bağlanarak yaptığı konuşmada, "Sadece bir günde 70 füze düştü. Bu Rusya'nın terör formülüdür. Saldırılar enerji altyapımızı hedeflemektedir. Hastaneler, okullar, ulaşım ve yerleşim bölgeleri zarar gördü” dedi.

Zelenski ayrıca konuşmasında, Rusya’nın ülkesini hedef alan hava saldırılarına karşı dünyadan “çok sert bir tepki” beklediğini kaydetti.

"Rusya kışı silah olarak kullanıyor"

Rusya'nın veto yetkisine sahip bir üye olması nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nin bu çağrıya yanıt olarak herhangi bir adım atması beklenmiyor.

ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield de konseyde yaptığı konuşmada, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in "Ukrayna halkına büyük acılar çektirmek için kışı açıkça silah olarak kullandığını" söyledi.

Thomas-Greenfield, Putin’in "ülkeyi dondurarak boyun eğdirmeye çalışacağını" da sözlerine ekledi.

Rusya’dan Zelenski’nin katılımına itiraz

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzya ise Zelenski'nin video aracılığıyla toplantıya katılmasının konsey kurallarına aykırı olduğunu savundu.

“Ukrayna ile Batı'daki destekçilerinin pervasız tehdit ve ültimatomlarını reddettiğini” dile getiren Nebenzya, Ukrayna'nın altyapısına verilen zararın Ukrayna hava savunma sistemleri tarafından ateşlenen füzelerden kaynaklandığını iddia etti. Rus elçi, konuşmasında ayrıca Batı'yı Kiev'e hava savunma füzeleri sağlamayı durdurmaya çağırdı.

Rusya’nın dünkü füze saldırılarının başkent Kiev’i de hedef aldığı bildirildi. Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirski, yaptığı açıklamada, "Bugün yüksek katlı apartmanlara üç isabet aldık. Maalesef 10 kişi hayatını kaybetti" dedi.


Kiev valisi ise 3 milyondan fazla insanın yaşadığı Kiev bölgesinde elektrik ve su kesintilerinin devam ettiğini kaydetti. Eksi 3 derece olan Kiev’deki kesintiler nedeniyle halkın günlük hayatını sürdürmede zorlandığı basına yansıyor.

Rusya geçen aydan bu yana düzenlediği füze saldırılarıyla Ukrayna’nın sivil enerji şebekesini hedef alıyor.

Moskova füze saldırılarının amacının Ukrayna'nın savaşma kabiliyetini zayıflatmak ve onu müzakereye zorlamak olduğunu söylüyor. Kiev ise altyapıya yönelik saldırıların savaş suçu teşkil ettiğini, kasıtlı olarak sivillere zarar vermeyi ve ulusal iradeyi kırmayı amaçladığını belirtiyor.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG