Erişilebilirlik

Irak'ta Ölü Sayısı Yüzü Aştı


Iraklı yetkililer, bu yıl girişilen silahlı ve bombalı saldırıların en kanlısında en az 103 kişinin öldürüldüğünü ve yaklaşık 200 kişinin yaralandığını açıkladı.
Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.


Bağdat’ın 20 kilometre kuzeyindeki Taci kasabasındaki saldırılarda
yaklaşık 40 kişi öldürüldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Bir konut sitesinde meydana gelen ardarda patlamaları, olay
yerine ulaşan polisleri hedef alan ikinci bir patlama izledi. Patlamada çok sayıda polisin öldüğünü ve yaralandığı bildiriliyor.

Yetkililer, ülkenin kuzeydoğusunda bir askeri üssü basan silahlı kişilerin en az Irak askerini öldürdüğünü açıkladı. Kerkük ve Bağdat’ta da bomba yüklü araçlarla saldırılar düzenlendi.

Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak Cumartesi günü İslamcı İnternet sitelerinde el-Kaide’nin Irak kolu olarak bilinen Irak İslam Devleti adlı örgütün liderinin sesli mesajı yayınlanmıştı. Mesajında “yeni bir dönem” başladığını” belirten Ebu Bekir el-Bağdadi örgütün mahkemelere saldırmayı ve tutukluları serbest bırakmayı planladığını bildiriyordu
.
Dün de Irak’ın güneyinde iki kentde bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda en az 16 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Bağdat’ın yaklaşık 30 kilometre güneyindeki Mahmudiye kentinde meydana gelen iki patlamada 10 kişi ölürken 36 kişinin yaralandığı bildirildi.
Birkaç dakika sonra Medeyn kentinde kalabalık bir pazar yerinde patlayan bombalar altı kişinin ölümüne, en az 15 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Irak’ta şiddet olayları 2006 ve 2007 yıllarına kıyasla büyük ölçüde azalmakla birlikte devam ediyor. Haziran ayında en az 237 kişi öldürüldü.

Son saldırılar aylardan beri süren ve bazı partilerin Başbakan Nuri el-Maliki’yi çekilmeye çağırmasıyla artan siyasi gerginliğe rastladı.
Maliki, parlamentodan güven oyu alamazsa erken seçime gideceği tehditinde bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG