Erişilebilirlik

"ABD'nin İran'ı Durdurmak için Bir Yıl Zamanı Var"


İran nükleer silah yapmaya karar verirse, Amerika’nın bunu durdurmak için bir yıl zamanı olduğunu açıkladı.
CBS televizyonunu sorularını yanıtlayan Panetta, İran üzerinde oldukça iyi istihbarata sahip olduklarını, Tahran’ın böyle bir karar alması halinde bundan haberdar olacaklarını söyledi.
Panetta, Amerika’nın İran’ın nükleer silah geliştirmesini önleyecek güce sahip olduğunu da vurguladı.

İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail’in tekbaşına askeri eylemde bulunmaması için uluslararası topluluğu yeniden Tahran’ın nükleer programı konusunda bir kırmızı çizgi çekmeye çağırdı.
Netanyahu, İsrail ile Amerika’nın kırmızı çizgi konusunda görüşmelerde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray’dan yapılan bir açıklamada, Amerika ve İsrail’in, İran’ın nükleer silah elde etmesini önleme konusundaki kararlılıklarının devam ettiği ancak soruna diplomatik bir çözüm bulmak için hala zaman olduğu belirtildi.
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney Amerika’nın Sesi muhabirlerine, İsrail ve Amerika arasında İran’ın atom silahı üretmesini engelleme konusunda en ufak bir görüş ayrılığı olmadığını da vurguladı.

Öteyandan BM’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi Başkanı Yukiya Amano, İran’a, Parchin askeri üssünü BM denetçilerine bir an önce açması konusunda çağrıda bulundu.
Daire, Tahran’ın güneyindeki Parchin askeri üssünde nükleer silah üretimine yönelik denemeler yapıldığı görüşünde. Bir Amerikan araştırma örgütü geçtiğimiz Mayıs ayında, İran’ın, Parchin askeri üssündeki nükleer denemelere ait izleri yok etmeye çalıştığını gösteren görüntüler yayınlamıştı.
İran’ın işbirliği yapmamasını eleştiren Yukiya Amano, dairenin Parchin askeri üssündeki çalışmaları değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

İran, askeri üste nükleer denemeler yapıldığı iddiaları “asılsız” olarak niteliyor ve nükleer programının barışçı amaçlı olduğunu savunuyor.
Amano, BM’in üsse giriş izni talebine rağmen, İranlı yetkililerle Ocak ayından beri yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamadığını sözlerine ekledi.
XS
SM
MD
LG