Erişilebilirlik

Mali'de İki İslamcı Lider Tutuklandı


Mali’nin kuzeyinde biri radikal örgüt Ensar Dine’nin üyesi iki İslamcı militan lider tutuklandı.

Ayrılıkçı Tuareg örgütü Ulusal Azavad Kurtuluş Hareketi MNLA, Musa Ag Muhammed ve Umeyni Baba Ahmed’i Cumartesi günü Cezayir sınırı yakınında tutukladığını bildirdi.
Ensar Dine’nin üç numaralı lideri olan Ag Muhammed, Timbuktu kentinde katı şeriat yasaları uygulanmasına öncülük etmişti.
Baba Ahmed Batı Afrika Birleşmiş Cihad Hareketinin liderlerinden biri olarak tanınıyor.
İki grup el-Kaide’nin Kuzey Afrika kolu ile birlikte Mali’nin kuzeyindeki büyük kentleri dokuz ay kontrolleri altında tutmuştu.

Öteyandan Fransız savaş uçakları Mali’nin kuzeydoğusundaki İslamcı militan mevzilerini bombalamaya Pazar günü de devam etti.
Fransız haber ajansı AFP’ye göre bir askeri yetkili 30 jetin gece yarısı düzenlenen saldırıda militanların eğitim ve lojistik üslerini vurduğunu açıkladı.
Mali’ye bir günlük resmi ziyaretde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terörizmin püskürtüldüğünü, kovalandığını, ama tamamen yenilgiye uğratılmadığını söyledi.

Mali geçici devlet başkanı Dioncounda Traore’yle ortak açıklama yapan Hollande, ülkesinin İslamcı militanlara karşı mücadele yürüten Mali ordusuna gerekli desteği vermekle yükümlü olduğunu söyledi.

Başkent Bamako’da coşkulu kalabalığın alkışları arasında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Mali’nin barış ve demokrasi içinde yaşaması amacıyla Fransız birliklerinin bu ülkede savaş verdiğini söyledi,

Devlet Başkanı Traore ise, Fransa’nın askeri müdahalesinden dolayı Hollande’a teşekkür etti, kendi halkından da misillemelerden ve intikam saldırılarından kaçınmasını istedi. Şeriatçı militanların Mali’nin kuzeyinde destek bulduğu kesimlerde yaşayan etnik Tuaregler, misilleme tehdidyle karşıkarşıya.

François Hollande’a Mali ziyaretinde Fransa savunma ve maliye bakanları da eşlik etti. Heyet, başkent Bamako’ya gitmeden önce militanların çekildiği Sevare ve tarihi Timbuktu kentlerine uğradı.

Hollande ve heyeti, Timbuktu’da da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Heyet ayrıca militanların zarar verdiği söylenen tarihi cami ve kütüphaneyi gezdi.
Fransa cumhurbaşkanı, şeriatçı militanların püskürtülmesinde Mali ordusunun da önemli rol oynadığını söyledi. Hollande, Mali’deki Fransız birliklerinin yerini Batı Afrika ülkelerinin gönderdiği barış gücü askerlerinin doldurmasını istiyor.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG