Erişilebilirlik

Fransa Peçe Yasağında Kararlı


Paris'de peçe yasağına uymadığı için polisler tarafından götürülen bir kadın
Paris'de peçe yasağına uymadığı için polisler tarafından götürülen bir kadın
Fransa İçişleri Bakanı çıkan şiddet olaylarına rağmen peçe yasağını savundu ve uygulanacağını açıkladı.
Radyoya verdiği demeçte polisin görevini başarıyla yerine getirdiğini belirten Manuel Valls, peçe yasağının kadınların haklarını koruduğunu, yasağa karşı çıkanların Fransız halkının gelenekleri ve değerleriyle uyuşmadıklarını vurguladı.

Hafta sonu Paris’in bir banliyösünde bir grup Müslüman’ın hükümetin peçe yasağını protesto etmek amacıyla düzenlediği gösteride şiddet olayları çıkmıştı.
Trappes semtinin karakolu önünde toplanan 250 kadar kişi, eşinin peçesini kaldırmak isteyen polise saldırdığı gerekçesiyle tutuklanan kocanın serbest bırakılması talebinde bulundu.

Bir grup gösterici karakola taş ve cisimler fırlatırken bazıları da polisle çatışmaya girdi. Polis göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıttı. Olaylarda altı kişi yaralanırken, 14 yaşında bir çocuğun göz yaşartıcı gaz kapsülünün çarpması sonucu gözünden ağır yaralandığı açıklandı.

Polis sabaha karşı olayların durulduğunu belirtmekle birlikte, asayişin sağlanması için Trappes semtinde güvenlik önlemlerinin arttırıldığını bildirdi.

Fransız hükümeti 2011 yılında, eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde “burka yasağı” olarak da adlandırılan, yüzü tümüyle gizleyen peçe tarzı örtülerin giyilmesini yasaklayan bir karar almıştı.

Trappes, 2005 yılında ülke çapında yayılan ayaklanmaların çıktığı göçmen semtlerinden biriydi.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG