Erişilebilirlik

Hajin Kasabası IŞİD'in Elinden Alındı


Fırat Nehri'nin doğusundaki Hajin kasabasının denetimi uzun süredir IŞİD'in elindeydi

Amerika’nın desteklediği silahlı güçler Suriye’nin doğusundaki Hajin kasabasının denetimini ele geçirdi. Açıklama Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve çatışmaya katılan gruplardan geldi.

Hajin kasabası Fırat nehrinin doğusunda, Irak sınırı yakınlarında IŞİD tarafından tutulan son büyük bölgeydi. Amerika tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı YPG militanları bölgede birkaç aydır IŞİD’le çatışmaya devam ediyordu.

YPG sorumlusu, SDG’nin Hajin’in kontrolünü ele geçirdiğini bölgenin bir iki gün içerisinde tamamen temizleneceğini söyledi.

Hajin’in de ele geçirilmesiyle birlikte Fırat’ın doğusunda IŞİD’in denetim alanı iyice azalmış oldu. Amerika destekli SDF bu bölgede operasyonlarını yoğunlaştırmış durumda.

IŞİD halen Fırat nehrinin batısında çöl olan alanda bazı kısımları denetimi altında tutuyor.

SDG komutanlarından Mazlum Kobani haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada Hajin’i de kapsayan bölgedeki en az 5 bin IŞİD militanının olduğunu bunlar temizlenene kadar bölgede çatışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bu 5 bin militanın içerisinde 2 bin kadarının Araplar ve Avrupalılardan oluşan yabancı savaşçılar olduğu ifade ediliyor.

Kobani, IŞİD lideri El Bağdadi’nin de Suriye’nin doğusunda olmasının mümkün olabileceğini iddia etti. Ancak şu ana kadar Bağdadi’nin izine ulaşılamadı.

IŞİD yürütülen operasyonlar sonucunda Suriye’de hemen hemen elindeki tüm bölgeleri kaybetmiş durumda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG