Erişilebilirlik

Rusya Truva Hazinelerini Almanya'ya İade Etmiyor


Üst düzey bir Rus yetkili, İkinci Dünya Savaşı sonunda Sovyet birliklerince ele geçirilen Truva Hazineleri’nin Rusya’da kalması gerektiğini söyledi.

Rusya Kültürel Mirası Koruma Dairesi Başkan Yardımcısı Anatoly Vilkov, Sovyetler Birliği’nin savaş sonunda Almanya’dan savaş tazminatı olarak aldığı tüm varlıkların bu ülkeye iade edilemeyeceğini belirtti.

Bununla birlikte, Vilkov, Moskova’da yayınlanan Moskovsky Komsomolets gazetesine verdiği demeçte, Almanya’nın makul bir ödeme yapması durumunda Truva Hazineleri’ni geri verebileceklerini de kaydetti.

Amatör tarihçi Hermann Schliemann, 19’uncu yüzyılda Çanakkale civarında yaptığı kazılar sonucu Truva Hazineleri’ni bulmuş ve bunları Almanya’ya göndermişti.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru Sovyet birliklerinin ele geçirdiği ve Truva Hazineleri’nin de yer aldığı tarihi eserleri iade etmesi için Rusya’ya uzun süredir baskı yapıyor.

Anadolu’da yaşayan eski bir kavmi oluşturan Truvalılar’ın öyküsü 2004 yılında Wolfgang Petersen’ın yönettiği ve başrollerinde Brad Pitt, Eric Bana ve Orlando Bloom’un oynadığı Troy isimli filmle yeniden gündeme gelmişti.

XS
SM
MD
LG