Erişilebilirlik

Türkiye AB Troykası Toplanıyor


Ankara bugün önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Türkiye-Avrupa Birliği Troykası toplantısı bugün Ankara’da yapılıyor.

Sabah saatlerinde başlayan toplantıya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Birliğin bir sonraki dönem başkanı İngiltere’nin Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Denis MacShane ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn katılıyor.

17 Aralık zirvesinin ardından Ankara-Brüksel arasındaki ilk üst düzey toplantı olan troykada, tam üyelik müzakerelerinin başlaması için 3 Ekim tarihinin verilmesinin ardından Türkiye’de atılan adımlar değerlendiriliyor.

Başta Kıbrıs konusu olmak üzere Avrupa Birliği ile 3 Ekim de başlayacak müzakerelerde izlenecek yol haritası görüşmelerde ele alınıyor. Toplantının gündeminde ayrıca Gümrük Birliği’ni Güney Kıbrıs’ı kapsayacak şekilde genişleten ek protokolde var. Avrupa Birliği Komisyonu’nun, ek protokole Türkiye’nin en kısa zamanda imza atması yönündeki beklentisini toplantıda yinelemesi bekleniyor.

Bugün başlayan toplantı öncesi dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn ve Avrupa Birliği dönem başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’la ayrı ayrı görüştü.

Abdullah Gül-Olli Rehn görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Avrupa Birliği Komisyonun Genişlemeden Sorumlu üyesi önemli mesajlar verdi. Rehn, Bakan Gül’den, Ankara Anlaşması Uyum protokolü’nün 3 Ekim’den önce imzalanacağına dair teminat aldığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Gül ise, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkleri’nin nihai çözüm için üzerlerine düşen herşeyi yaptıklarını ifade etti ve “Karşı tarafın da aynı sorumlulukla hareket edeceğini ümit ediyoruz” dedi. Olli Rehn ayrıca, Türkiye’nin 17 Aralık öncesi ve sonrasında “cesur ve anlamlı” adımlar attığını söyledi. Rehn, Türkiye’nin şu sıralar bir “nefes alma” döneminde olduğunu, ancak reformların ivmesinin devam etmesi gerektiğini de belirtti.

Bakan Gül, Rehn’in ardından ise dün Avrupa Birliği dönem başkanı Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’la biraraya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Abdullah Gül, 17 Aralık’ta Ankara Anlaşması Uyum Protokolü’nü imzalayacaklarına dair söz verdiklerini hatırlatarak, “bu protokol vakti geldiğinde gecikmeden imzalanacaktır” dedi ancak bu protokolün Kıbrıs Rum kesimini tanıma anlamına gelmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bugün yapılan troyka toplantısında ayrıca Avrupa Birliği komisyonu tarafından kaleme alınacak “Katılım Ortaklığı Belgesi” de ele alınıyor. Bu belgede Alevilerin azınlık sayılmaması, Ermeni soykırımı iddiaları gibi konulara yer verilmesini istemeyen Ankara müzakerelerin işleyişine ilişkin esas ve yöntemleri ortaya koyan “Müzakere Çerçevesi Belgesinde” de ayrımcılık içeren unsurların yer almamasını istiyor.

Toplantı bugün saat 15:00’de düzenlenecek ortak basın toplantısının ardından sona erecek.

XS
SM
MD
LG