Erişilebilirlik

İngiliz Pet Shop Boys Grubu


Modern dans müziğiyle pop’u karıştırarak, ritmik bir sentez yaratan İngiliz grup, 1981 yılının Ağustos ayında Londra’da kuruldu. Solist Neil Tennant ve bir zamanlar mimarlık okuyan keyboardcu Chris Lowe bir elektronik eşya dükkanında tanışıp, müzik zevklerinin aynı olduğunun farkına vararak, bir grup kurmaya karar vermiş. Gruba, evcil hayvan dükkanlarında çalışan arkadaşlarının anısına Pet Shop Boys adını vermişler.

Grubun ilk çalışması 1980lerin başında çıktı. 1984 yılında pşyasaya sunulan "West End Girls" ve sonrasındaki "One More Chance," Amerika’da ya da İngiltere’de beklenen ilgiyi görmedi. 80’lerin sonuna doğru yavaş yavaş ünlenen grup 1987’de çıkardıkları "It's a Sin," "Always on My Mind," ve "What Have I Done to Deserve This?," şarkılarıyla İngiltere’de Top 10 listelerine girmeye başladı.

Grubun 1988 yılında çıkardığı "Domino Dancing" single’ı, ilk kez Amerika’da Top 40 listelerinde yer almayı başardı. 1993 yılında çıkan Very, grubun o güne kadarki en iyi albümü olarak nitelendiriliyor.

Pet Shop Boys, latin ezgileri içeren Bilingual albümüyle müzik dünyasına dönüş yaptı ve 1999’da da Nightlife albümünü çıkardı. Bu albümdeki "New York City Boy" parçası büyük ilgi gördü. İkili aynı zamanda besteci Jonathan Harvey ile birlikte yaşam sürüyor ve 1997 yılından beri eşcinsel yaşantıları nedeniyle eleştirilere hedef oluyor...XS
SM
MD
LG