Erişilebilirlik

Üst Düzey El-Kaide Lideri Tutuklandı


Başkan Bush, Pakistan’ın üst düzey El Kaide sorumlularından Ebu Ferac el-Libbi’yi tutuklamasını, “terörle savaşta kazanılan önemli bir zafer”olarak tanımladı.

Başına 1 milyon Dolar ödül biçilen el-Libbi’nin, El Kaide’nin üç numaralı lideri ve Usame bin Ladin’in yakın danışmanlarından biri olduğu belirtiliyor.

Pakistan enformasyon bakanı, bugün yaptığı açıklamada el-Libbi’nin hafta başında tutuklandığını duyurmuş, ancak zanlının nerede yakalandığını açıklamamıştı.

El-Libbi, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e düzenlenen başarısız bir suikast girişiminden dolayı aranıyordu. Saldırıda, Müşerref yara almadan kurtulmasına rağmen, bazı korumaları olayda yaşamını yitirmişti.

Pakistanlı yetkililer, el-Libbi’yle birlikte 7 El Kaide zanlısının da yakalandığını duyurdu. Zanlılar arasında üç Afgan, bir de Özbek vatandaşı bulunuyor.

Bush: 'Pakistan hükümetini kutluyorum'

Başkan Bush, El-Libbi’nin El Kaide lideri Usame bin Ladin’in yardımcılarından ve terör örgütünün üst düzey planlayıcılarından biri olduğunu ifade etti.

Bush şöyle konuştu: "El-Libbi’nin tutuklanması, Amerika ve özgürlük yanlısı diğer uluslara doğrudan tehdit oluşturan tehlikeli bir düşmanın ortadan kalkmasını sağladı. Terörle savaşta gösterdiği güçlü işbirliğinden dolayı Pakistan hükümetini kutluyorum."

Başkan Bush, El-Libbi’nin yakalanmasını sağlayan istihbaratı değerlendiren Pakistan güvenlik güçleri ve bu ülkenin devlet başkanı Pervez Müşerref’i övdü. Hafta başında tutuklanan Libya asıllı el-Libbi, Müşerref’e 2003 yılı Aralık ayında düzenlenen suikast girişimiyle ilgili olarak aranıyordu. Başkan Bush, Amerika El Kaide’yi tamamen yeninceye kadar terörle savaşını sürdüreceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG