Erişilebilirlik

Erdoğan Papadopulos'la Görüştü


Moskova’da yapılan İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 60’ıncı yıldönümü törenlerine katılan Başbakan Erdoğan Ankara’ya döndü.

Esenboğa havaalanında gazetecilerin Moskova ziyaretiyle ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ve Kıbrıs Rum kesimi lideri Papadopulos’la üçlü bir görüşme yaptıklarını söyledi. Erdoğan, Annan’ın bu görüşmede referandum ve ardından yaşanan sürecin geride kaldığını, Kıbrıs ta yeni bir sürecin başlayabileceğini dile getirdiğini söyledi. Başbakan, “Güney Kıbrıs’ın bu işe ters bakmadığını gördük” dedi ve Papadopulos’un daha önceki açıklamalarının aksine yeni bir sürecin işletilmesine olumlu yaklaştığını belirtti.

Amerika seyahati sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan’la tekrar görüşme fırsatı bulacağını da açıklayan Başbakan, konunun detaylarının bu görüşmede ele alınacağını belirtti. Erdoğan, Amerika’ya Haziran ayının ilk iki haftası içinde gideceğini, ancak kesin tarihin yazışmalardan sonra açıklanacağını söyledi.

Bush: 'Sizi Bekliyorum'

Erdoğan Rusya ziyaretinde Amerika Başkanı Bush’la görüşme fırsatı da buldu. Bush Erdoğan'a yakında yapmayı planladığı Amerika gezisine atıfta bulunarak, ''sizi bekliyorum'' dedi. Bush’la ayaküstü konuşan Başbakan Erdoğan da 'yakında geleceğim'' yanıtını verdi. Erdoğan ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Polonya Başbakanı’na Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin alınan kararlar nedeniyle Türkiye'nin sitemini iletti.

Bu arada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, “Avrupa Günü” nedeniyle bugün Avrupa Birliği ülkelerinin Ankara’daki büyükelçileriyle bir araya geldi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye temsilcisi Hans Jörg Kretschmer’in de katıldığı öğle yemeğinde konuşan Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa Birliği anayasasıyla ilişkilendirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Abdullah Gül konuşmasında Ankara anlaşmasının ek protokolü’nün 3 Ekim’den önce imzalanması için Avrupa’dan gelen açıklamaları da eleştirdi. Gül büyükelçilere, “Avrupa Birliği tarafı kendi prosedürünü tamamlar tamamlamaz imza atacağız, artık bu konuyu önümüze getirmeyin” dedi.

Gül ayrıca, Dünya Kadınlar günü nedeniyle 6 Mart’ta düzenlenen gösteride aşırı güç kullanılmasının kabul edilemeyeceğini söyleyerek, bununla birlikte herkesin Türk güvenlik güçlerine karşı adil olmasını istedi. Büyükelçilerse yemekte Türkiye’de yükselen milliyetçilikten ve Avrupa Birliği karşıtlığından duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

Dışişleri Bakanı Gül davetin ardından “Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Dışişleri Bakanları Toplantısı”na katılmak üzere, Romanya’nın başkenti Bükreş’e gitti.

XS
SM
MD
LG