Erişilebilirlik

Yiğit Alpogan İsrail'e Gidiyor


Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’ın yarın başlayacağı 2 günlük İsrail ziyareti, Türkiye-İsrail güvenlik kurulları arasında tarihteki ilk resmi temas olacak.

Başbakan Erdoğan’ın bu ay başında İsrail ve Filistin’e yaptığı ziyaretlerin ardından Tel Aviv’e gidecek olan Milli Güvenlik Kurulu genel sekreteri, İsrailli meslektaşı Giora Eiland’la görüşecek.

Alpogan ayrıca, İsrail savunma bakanlığı müsteşarı ve siyasi - askeri işler daire başkanıyla da bir araya gelecek.

Görüşmelerde güvenlik kurulları arasındaki işbirliği ve bölgesel sorunların ele alınması bekleniyor. Alpogan’ın, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde sivilleşmesinden sonra yürüttüğü çalışmalar hakkında da İsrail tarafına deneyimlerini aktaracağı belirtiliyor.

Görüşmelerde ayrıca, iki ülke arasında terör örgütleriyle ilgili istihbarat paylaşımının daha da genişletilmesinin gündeme gelmesi bekleniyor.

Alpogan ziyaretinde Filistin tarafına geçmeyecek. Tel Aviv dönüşünde Amerika’ya gidebileceği belirtilen Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri’nin Amerika’da, Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle bir araya gelmesi öngörülüyor.

Başbakan Erdoğan’ın bu ay başında yaptığı İsrail gezisi, “Erdoğan Haziran ayı başında Amerika’ya yapacağı ziyaret öncesi, Türkiye-İsrail ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor” şeklinde yorumlanmıştı. Erdoğan’ın İsrail ziyaretinin hemen ardından Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de ülkeye gitmişti.

Amerika’lı yetkililer Türkiye-İsrail ilişkilerinin geliştirilmesini sıklıkla vurgularken, geçtiğimiz yıl Başkan Bush, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le yaptığı görüşmede Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemine dikkat çekmişti.

Irak Başbakanı Caferi Ankara'ya Geliyor

Bu arada, Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin bu hafta Ankara’ya gelmesi bekleniyor.

19 Mayıs akşamı başkente gelecek olan Caferi’nin, 20 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül’le görüşmesi öngörülüyor.

Görüşmelerde Irak’ta hükümeti kurma çalışmalarının ardından bölgedeki son gelişmeler değerlendirilecek.

Irak Başbakanı Caferi hükümeti kurma çalışmaları nedeniyle geçen ay İstanbul’da yapılan Irak’a komşu ülkeler toplantısına katılamamıştı. Irak’ı, toplantıda Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari temsil etmişti.

XS
SM
MD
LG