Erişilebilirlik

Ed Whitfield Ankara'da


Amerikan Kongresi Alt Kanadı Temsilciler Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ed Whitfield başkanlığındaki heyet bugün Ankara’da, Başbakan Erdoğan ve Meclis Başkanı Arınç’la görüşecek.

Amerikalı kongre üyelerinin Kuzey Kıbrıs'ta verdikleri mesajları Ankara’da tekrarlamaları ve Kuzey Kıbrıs a yönelik izolasyonların kaldırılması gerektiğine dikkat çekmeleri bekleniyor.

Amerikalı heyetin dün Ercan havaalanından giriş yaparak gerçekleştirdikleri Kuzey Kıbrıs ziyareti Kıbrıs Rum kesiminin tepkisine neden olmuştu.

Chuck Hagel Ankara'da

Ankara’nın bir başka Amerikalı ziyaretçisi ise senatör Chuck Hagel.

Dün Başbakan Erdoğan’la görüşen Amerika kongre heyet başkanı Hagel, Amerikan heyetinin Kuzey Kıbrıs ziyaretinin Türkiye’ye verilen önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Senatör Hagel, Başbakan Erdoğan’a Irak, Kıbrıs, terörle mücadele gibi konuları görüşmek için Amerikan Başkanı Bush’un kendisini heyecanla beklediğinden emin olduğunu da iletti.

Başbakan Erdoğan’ın önümüzdeki hafta yapacağı Amerika ziyareti öncesi Türkiye ile Amerika arasında Kıbrıs konusunda artan görüşmeler dikkat çekiyor.

Ankara’da ise bu Perşembe günü Çankaya Köşkünde bir Kıbrıs zirvesi yapılacak.

Türk ve Kuzey Kıbrıs’lı liderlerin katılacağı zirveyle amaçlanan Birleşmiş Milletler çatısı altında başlaması beklenen Kıbrıs görüşmeleri öncesinde ortak strateji belirlemek.

Bu arada Başbakan Erdoğan bugün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada 7 Haziran’da yapacağı Amerika ziyaretine de değindi. Türkiye ile Amerika arasında stratejik ortaklığının devam ettiğini belirten Erdoğan, Amerika ziyaretinde Kıbrıs, Irak ve terörle mücadele gibi konuları ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, Washington temaslarının ardından New York’a geçerek Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşeceğini ve Kıbrıs konusunun bu görüşmede değerlendirileceğini de belirtti.

Öte yandan Ankara’da Fransa’da yapılan referandum sonuçları konuşulmaya devam ediliyor. Bugün partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, sonucun Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili olmadığını söyledi ve “3 Ekim’de müzakerelere başlayacağız” dedi.

XS
SM
MD
LG