Erişilebilirlik

'Konsey Kıbrıs Raporunu Onaylasın'


Beyaz Saray’daki Bush-Erdoğan görüşmesinin ardından Başbakan Erdoğan, Persembe günü de New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la buluştu.

Görüşmenin ardından kısa bir süre gazetecilere demeç veren Erdoğan ve Annan, toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Her iki lider de görüşmeleri verimli ve iyi olarak niteledi.

İki liderin basın toplantısının ardından Başbakan Erdoğan,Türkevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Annan’dan, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyonun kaldırılması önerilerini de içeren raporunun bir an önce Güvenlik Konseyi'nde onaylanması talebinde bulunduğunu söyledi. Erdoğan, söz konusu raporun uzun zamandır, Güvenlik Konseyi'nde onaylanmamasının konseyin güvenilirliği üzerinde soru işareti oluşturduğunu belirtti.

Ada'nın Kuzey kesimindeki Ercan Havaalanı'ndan Washington’a ya da bir başka ülkeye direkt uçuşların başlamasının yeni müzakereler için çok önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, bunun Güney Kıbrıs’a bir uyarı niteliğinde olacağını söyledi.

Irak konusundaysa, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’in insiyatifinin arttırılmasına destek verdiğini belirten Başbakan Erdoğan, Kerkük konusundaki hassiyetlerine de vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler içindeki reformları desteklediğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin daimi üyeliklerden çok geçici üyeliklerin rotasyon usulu artırılmasın öngören modele daha sıcak baktıklarını bellirti.

Başbakan Erdoğan’ın bugün Amerika’daki son günü. Yerel saatle 19:00’da Türkevi’nde onuruna verilecek bir davete katılacak New York ve çevresinde yaşayan Türklerle biraraya geldikten sonra Türkiye’ye dönecek.

XS
SM
MD
LG