Erişilebilirlik

AB Bakanları Lüksemburg'da Biraraya Geldi


Avrupa Birliği, 16-17 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek olan liderler zirvesi öncesinde zorlu bir dönemeçte. Lüksemburg’da bir araya gelen Avrupa Birliği dışişleri bakanları bir yandan Avrupa Anayasası konusunda izlenecek yol diğer yandan da ciddi bir kriz halini alan bütçe konusunu masaya yatıracaklar.

Bütçe konusu Pazar akşamı dışişleri bakanları arasında gayrıresmi formatta düzenlenen bir toplantıda ele alındı ancak görüş ayrılıkları giderilemedi. Bu ayrılıkların temelinde ise İngiltere’nin bütçeye katkı oranını düşüren geri ödemeler ile Fransa’nın yararlandığı tarım desteği oranı yatıyor.

Toplantıda, İngiltere’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Jack Straw, zirve sırasında Londra’nın 1984’ten bu yana yararlandığı katkı iadesinin pazarlığa açılması halinde veto yetkisini kullanacaklarını net bir şekilde ortaya koydu. Toplantıda tüm tarafların bugüne korudukları pozisyonlarında değişiklik olmaması nedeniyle konu tamamıyla zirve sırasında liderlerin yapacakları pazarlıklara bırakıldı.

Bugünkü toplantı Türkiye açısından da önem taşıyan bir niteliğe sahip. Ankara Anlaşması’nı Avrupa Birliği’nin tüm üyelerine genişleten uyum protokolüne bu toplantıda onay verilmesi bekleniyor. Bu protokolün imzalanması Türkiye’nin müzakerelere başlayabilmesi için yerine getirmesi gereken şartların başında geliyordu. Avrupa Birliği dışişleri bakanları belgeyi tartışmaksızın onaylayacaklar. Böylelikle protokolün Ankara tarafından imzalanmasının önünde herhangi bir engel kalmamış olacak.

Türkiye’yi ilgilendiren ikinci unsuru ise 16 - 17 Haziran Zirvesi’ndeki sonuç bildirisi oluşturuyor. Genişleme paragraflarının tümünün zirve bildirisinden çıkarıldığı yönünde duyum ve haberler olsa da bu konudaki en son kararı dışişleri bakanları verecek. Genişleme paragraflarının zirve bildirisinde yer alması halinde Türkiye’ye ilişkin bölüm oldukça kısa olacak.
XS
SM
MD
LG