Erişilebilirlik

ABD'den Uluslararası Mahkemelere Destek


Amerika, Birleşmiş Milletler’in Ruanda ve eski Yugoslavya’daki savaş suçları için kurduğu mahkemelere verdiği desteği tekrarladı.

Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ruanda mahkemesinin baş savcısı Hassan Bubacar Jallow ve eski Yugoslavya mahkemesinin başsavcısı Carla del Ponte ile dün Washington’da bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Rice’ın görüşme sırasında her iki mahkemeye de verilen desteği teyit ettiğini ve yapılan işin çok önemli olduğunu vurguladığını söyledi. Görüşmeye, mahkemelerin başkanları da katıldı.

Sözcü McCormack, Rice’ın mahkemelerden görevlerini belirlenen zaman süresi içinde bitirmesini istediğini belirtti. Sözcünün açıklamasına göre Rice, eski Yugoslavya için kurulan mahkemenin hala en fazla arananlar listesinde yer alan üç kişiyi tutuklayamadığını da vurguladı.

Radovan Karadzic, Ratko Mladic ve Ante Gotovina 1990’lı yıllarda Bosna-Hersek ve Hırvatistan’da yaşanan çatışmalar sırasında sivillere yönelik saldırıları düzenlemekle suçlanıyor.

XS
SM
MD
LG