Erişilebilirlik

Brüksel'de Irak Konferansı


Irak'ın geleceği 80’in üzerinde ülke ve uluslararası örgütün katılımıyla Brüksel’de bir konferansta masaya yatırılıyor. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün temsil edeceği toplantıya Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın yanı sıra çok sayıda devlet adamı katılıyor.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortaklaşa düzenleyeceği dışişleri bakanları düzeyindeki konferansta Irak’ta yeni kurulan yönetime “uluslararası destek” amacı güdülüyor. Toplantının odağında Irak yönetimine güvenlik, hukukun egemenliği ve yeniden yapılandırma konusunda destek vermek için atılabilecek adımlar yer alacak.

Bağış konferansı niteliği taşımayan bu konferansta Irak halkına “Uluslararası toplum yanınızda” mesajı verilmeye çalışılacak. Konferansta Irak savaşı nedeniyle Atlantik’in iki yakasında yaşanan görüş ayrılıklarının giderildiği sinyali de verilecek. Konferans, Irak’ın yıllardır geçinemediği komşularıyla ilişkilerini düzeltme yönünde adım atmasına olanak sağlayacak bir platform olarak da algılanıyor.

Bağdat’ın sorunlu ilişkilere sahip olduğu İran, Suriye ve Kuveyt toplantıya dışişleri bakanı düzeyinde katılıyorlar. ABD ve AB’nin de komşularından Irak’taki yeni yönetimi resmen tanımalarını talep etmesi bekleniyor.

Abdullah Gül’ün toplantıda yapacağı konuşmada Ankara’nın Irak’a yönelik desteğini yinelerken, beklentileri dile getirmesi öngörülüyor. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasal bütünlüğünün korunması gereği, Irak’ta barışın sağlanması için Türkiye’nin yardımcı olmaya devam edeceği, Irak’taki siyasal sürece bütün kesimlerin adil şekilde katılmasının önemi ve Irak’taki anayasa yazım sürecine Ankara’nın yardımcı olacağı Gül’ün vurgulayacağı ana noktaları oluşturacak.

Irak Başbakanı İbrahim Caferi de sekiz bakanla katılacağı toplantıda, hükümetinin görüş, öncelik ve hedeflerini anlatacak. Konferansta, “siyasi süreç”, “ekonomik sorunlar ve yeniden inşa” ile “kamu ve hukuk düzeninin sağlanması” adı altında üç başlık üzerinde durulacak.

XS
SM
MD
LG