Erişilebilirlik

Kuşadası'nda Terör: 5 Kişi Öldü


Kuşadası’nda plaja gitmekte olan minibüste meydana gelen patlamada 5 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı. Olay bir intihar bombacısı tarafından girişilen saldırı olarak niteleniyor. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Ölenlerden üçünün yabancı uyruklu; yaralılardan beşinin de İngiliz vatandaşı olduğu bildiriliyor.

Bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saldırılardan teröristlerin sorumlu olduğunu söyledi. Yasa dışı PKK örgütü son zamanlarda ülke çapında saldırılarını arttırmış bulunuyor.

Ölenlerin Biri İrlanda Vatandaşı

Patlama bugun öğleden sonra Kuşadası-Kadınlar Denizi hattında çalışan bir minibüste meydana geldi.

Ölen 2 kişinin kadın olduğu bildirildi. Kuşadası Kaymakamı Ali Barış, olayda ölenlerden birinin kimliğinin Deniz Tutum olarak belirlendiğini ifade ederken, bir diğerinin de İrlanda vatandaşı bir kadın olduğunu bildirdi.

Barış, yaralanan 13 kişiden Akif Çallı, Sedat Özçelik, Doğan Kelik ve Muhlis Yaşa’nın Kuşadası’ndaki hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü belirtti. İzmir'deki hastanelere sevkedilen İngiliz vatandaşı beş yaralının durumlarının ağır olduğu bildirildi.

Bu arada, patlamadan sonra polis telsizlerinden başta İzmir olmak üzere çevredeki il ve ilçelerdeki emniyet ve jandarma birimleri, durumları kuşkulu ve olayla ilgili olduğu iddiasıyla 2 araç konusunda uyarıldı.

Kaymakam Barış, olaya “intihar saldırısının” neden olduğu yolundaki iddialar üzerine, “Bu ihtimal üzerinde duruyoruz” demekle yetindi. Aydın Valisi Mustafa Malay da “Patlamanın paket içinden olduğu ihtimali var. Diğer yandan canlı bomba ihtimali üzerinde de duruyoruz. Olayın teknik yönden soruşturması devam ediyor.” dedi.

Bugünkü patlamayla ilgili olarak bir istihbarat alınmıştı. Kuşadası’ndaki patlamayla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Terörün kimi, ne zaman vuracağının yine belli olmadığını” söyledi. Başbakan Erdoğan, alınan önlemlerin yüzde yüz netice vermesinin beklenemeyeceğini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de patlamadan sonra yaptığı açıklamada olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

XS
SM
MD
LG