Erişilebilirlik

NASA Uzay Uçuşlarını Durdurdu


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA uzay dolmuşu Discovery’nin fırlatılışı sırasında yakıt deposunun çevresindeki yalıtımdan bir parçanın kopmasından sonra, uzay dolmuşu seferlerini durdurdu.

İki yıl önce Columbia uzay dolmuşunun dünyaya dönüşünde parçalanmasına, fırlatılışta yalıtımdan kopan parçaların araca çarpması yol açmıştı.

NASA yetkilileri Salı günkü fırlatma sırasında kopan yalıtım maddesinin araca çarpmadığını açıkladı. Ancak bu tür kazaların önlenmesi için yeni çalışmalar yapılmasına ihtiyaç doğdu. Yetkililer ayrıca, aşırı ısıdan koruyan levhaların da Dıscovery’nin burnuna yakın bir bölgede kopmasının da kaygı yarattığını belirttiler.

Uzay Dolmuşu programının yöneticisi Bill Parsons gazetecilere NASA’nın durumu ciddiyetle incelediğini söyledi. Discovery’nin uluslararası uzay istasyonuna bugün ulaşması bekleniyor. İstasyona kenetlenmeden sonra astronotlar araçta hasar olup olmadığını belirleyecek.

Discovery uzay dolmuşu, Amerika’nın iki yıldır uzaya gönderdiği insanlı ilk uzay aracı oluyor. Columbia uzay dolmuşu 2002 yılında atmosfere girişte yanarak parçalanmış, dolmuşun 7 kişilik mürettebatı ölmüştü.

XS
SM
MD
LG