Erişilebilirlik

İsrail'den Aşırı Dinci Yahudi Militanlara Tedbir


Gazze’de çekilme süreci yaklaşırken, İsrail hükümeti, Yahudi militanların düzenleyebileceği eylemlere karşı sert önlemler almayı düşünüyor. Perşembe günü İsrailli bir asker, bir otobüste 4 Arap’ı öldürmüştü. İsrailli Arap liderler, hükümeti aşını dinci Yahudilere karşı önlem almamakla suçluyor:

İsrail hükümeti, Gazze’den çekilmeyi önlemeye çalışan Yahudi militanlara karşı yeni önlemler almayı planlıyor. Bunlar arasında, zanlıların yargılanmadan gözaltında tutulması da var.

Yetkililer, bir zamanlar Filistinlilere uygulanan bu yöntemlerin Yahudilere de uygulanabileceğini söyledi.

Hükümet sözcüsü Mark Regev hükümetin çok kararlı olduğunu söyledi, yeni olaylar çıkmasını önlemek için azami çabanın gösterileceğini vurguladı. Bu arada İsrailli yetkililer, öldürülen 4 Arap’ın aileleriyle görüştü.

İsrailli Bakan Ofer Paz, ölen Arapların ailelerine acılarını paylaştıklarını söyledi.

Saldırıyı düzenleyen 19 yaşındaki aşırı dinci genç, Eden Natan-Zada, birkaç hafta Gazze’den çekilmeyi protesto etmek için birliğinden firar etmiş ve Batı Şeria’da aşırı dincilerin bulunduğu bir yerleşim birimine sığınmıştı.

Nasıra’daki İsrailli Arap liderler de yaptıkları açıklamada, böyle bir olayın beklenmesine rağmen, devleti tedbir almamakla suçladı.

İsrail parlamentosunun Arap üyesi Muhammet Barakeh, Gazze’deki Yahudi işgalcilerin silahlarına el konulması gerektiğini savundu ve İsrail askerlerini, Yahudi terörüne göz yummakla suçladı.

Bu arada işlediği cinayetlerden sonra çevredeki insanlar tarafından linç edilen Yahudi’nin gencin cenazesine kimse sahip çıkmadı. Cenazeyi kimin kaldıracağı da bilinmiyor. Başbakan Ariel Şaron, katili “kana susamış terörist” diye tanımlarken, gencin ailesi, cenaze işlemleri için İsrail Anayasa Mahkemesi’ne başvurmayı planladığını açıkladı.

İsrail'de Gazze'den çekilme için geri sayım başlamışken Maliye Bakanı Benyamin Netenyahu, bunun bir parçası olmak istemediğini belirterek istifa etti.

15 Ağustos’ta yapılacak çekilme öncesi Filistin ve İsrailli taraflar arasındaki çatışmalar da hız kazandı.

XS
SM
MD
LG