Erişilebilirlik

'İzolasyonları Kaldırın'


Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsünde konuşan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyonun kaldırılması çağrısında bulundu.

Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklerin nihai amacının, çözüm olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda atılacak en önemli adımın – sihirli adımın – izolasyonların kaldırılması olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Türklerin, politikalarını değiştirdiğini ve çözüm istediklerini belirten Talat, Türklerin beklentisinin, tecridin sona ermesi olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Talat, izolasyona son verilmesinin, çözüm yanlısı Kıbrıslıları cesaretlendireceğini hatırlattı; uluslararası toplumun, Kıbrıslı Türkleri anladığını kanıtlayacağını belirtti.

İzolasyonlara son verilmesinin Kıbrıs Türk ekonomisine olumlu yönde yansıyacağını belirten Talat, Türk kurumlarının güçleneceğini ve böylelikle çözüm için daha uyumlu hale geleceğini; ve gelecekte adanın birleşmesinin kolaylaşacağını belirtti.
Mehmet Ali Talat, “izolasyonların kaldırılmasıyla Kıbrıslı Rumlar üzerinde, çözümü desteklemeleri için, baskı oluşacağını” söyledi.

“Kıbrıslı Rumlar iktidarı paylaşmak istemiyorlar” şeklinde konuşan Mehmet Ali Talat, Rumların, Türkleri azınlık olarak gördüğünü söyledi. Talat, siyasi eşitliğin olmamasının demokrasiyle çeliştiğini vurguladı.

Mehmet Ali Talat sabah Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la bir araya gelecek. Talat, bu doğrultuda, Amerika’dan beklentilerini ve Amerika’nın, izolasyonların kaldırılması için yapabileceklerini anlattı.

Mehmet Ali Talat, “Amerika’nın, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyonların kaldırılması için diğer ülkelere baskı yapması” gerektiğini söyledi. Talat, “Amerika’nın nüfuzu biliniyor ve bu nüfuzunu kullanabilir” şeklinde konuştu. Talat, bunun yanı sıra Amerika’nın, Ercan havaalanına doğrudan uçuşların başlatılmasını sağlayabileceğini hatırlattı ve Kongre üyelerin Kuzey Kıbrıs’a resmi bir ziyarette bulunmasını, Amerika tarafından atılmış önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu görüşlerini; beklentilerini bugün Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a ve Pazartesi günü de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’a aktaracağını söyledi.

Loğoğlu: 'ABD Kıbrıslı Türklere AB'den Daha Fazla Destek Verdi'

Bu arada Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Talat, Washington’daki temaslarını sürdürürken, başkentteki bir başka toplantıda, Ada’daki çözümsüzlüğün Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine ciddi bir engel oluşturduğu ileri sürüldü.

Ankara’nın üyelik sürecinin Türk-Amerikan ilişkilerine yansımasının tartışıldığı toplantıya, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da katıldı.

Büyükelçilik görevinin bu yıl sonunda dolması beklenen Loğoğlu’dan, son dört yıllık görevi süresince Washington’un Kıbrıslı Türklere yönelik politikasını değerlendirmesini istedik. Loğoğlu Alparslan Esmer'in sorularını yanıtladı. Söyleşiyi yukarıdaki Real Audio bağlantısından dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG