Erişilebilirlik

Bush Telefonların Dinlenmesini Savundu


Başkan Bush, Ulusal Güvenlik Dairesine gizli dinleme emri verdiğini doğruladı.

Bush’un verdiği emir, Amerika’daki terör zanlısı kişilerin telefon konuşmalarını ve elektronik postalarının mahkeme kararı olmaksızın gizlice dinlenmesini sağlıyor.

Bush, bugün yaptığı konuşmada, bu emri verirken anayasal yetkisini kullandığını ve Amerikan kongre üyelerinin de haberi olduğunu söyledi.

Emri basına açıklayan yetkilileri de eleştiren Bush, gizli bilgilerin sızdırılmasının federal suç olduğunu vurguladı.

Başkan, konuşmasında Senatoyu yurtseverlik yasasının ay sonu süresi dolacak maddelerini yenilemeye de çağırdı..Demokrat ve bir grup Cumhuriyetçi senatör dün, Amerikan yurttaşlarının kişisel haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle yasanın uzatılmasını engellemişti.

Bush Ulusal Güvenlik Dairesinin Programını Savundu

Başkan Bush, Amerikan vatandaşlarının telefon görüşmelerinin ve bilgisayar iletişiminin mahkeme kararı olmadan izlenmesi için emir verdiği yönündeki haberleri doğrularken bunun haklı olduğunu savundu.

Bush, 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra, Ulusal Güvenlik Dairesine, terör örgütleriyle ilişkisi olmasından şüphelenilen kişilerin telefonlarının dinlenmesi için yetki verdiğini açıkladı.

Bush, son derece gizli tutulan dinleme operasyonunun Amerikan yasalarını ve Anayasasını ihlal etmediğini savunarak Ulusal Güvenlik Dairesine bu yetkiyi vermeye devam edeceğini söyledi.

Haftalık radyo konuşmasında, Bush, telefonları dinlenen ve bilgisayarları izlenen kişilerin el-Kaide gibi terör örgütleriyle bağlantılı olduklarını belirtti. Dinlemeden önce bu bağlantının açık ve net bir şekilde saptandığını vurgulayan Bush, verdiği gizli emrin Amerika’nın ulusal güvenliği açısından son derece önemli olduğunu ileri sürdü.

Telefon görüşmelerinin ve bilgisayarların izlenmesi için verilen yetkinin her 45 günde bir gözden geçirildiğini söyleyen Bush, bazı Kongre Üyelerinin operasyondan haberdar olduğunu ve Amerikan Adalet Bakanlığının denetiminde sürdürüldüğünü açıkladı.

Bush, Ulusal Güvenlik Dairesinin gizli dinleme operasyonu sayesinde hem Amerika’da hem de yurt dışında terör saldırılarının önlendiğini söyledi, ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

El-Kaide terör örgütü Amerika’yı tehdit etmeye devam ettiği sürece, Ulusal Güvenlik Dairesine telefonların dinlenmesi için yetki vereceğini söyleyen Bush, bunun terörle mücadelede önemli bir araç olduğunu savundu.

XS
SM
MD
LG