Erişilebilirlik

"İran Sorunu Diplomasiyle Çözülebilir"


57 üyeli İslam Konferansı Örgütü Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, nükleer programı yüzünden İran’la Batı arasında girilen krizin diplomasiyle çözümlenebileceğini söyledi.

İhsanoğlu, Londra’da düzenlediği basın toplantısında, bazı konularda müslümanların gösterdiği öfkeli tepkinin sorumlusunun “Batı’nın çifte standart uygulamaları” olduğunu öne sürdü. İhsanoğlu, bir Danimarka gazetesinin, İsa Peygamber’le değil de Hazreti Muhammed’le alay eden karikatürler yayınlamasının buna bir örnek olduğunu belirtti.

Basın toplantısında İran’ın nükleer programıyla ilgili bir soru üzerine İslam Konferansı Örgütü Başkanı, diplomasinin tükenmediğini ve soruna çözüm getirme umudunun hala var olduğunu söyledi. İhsanoğlu, askeri çözüme karşı da uyarıda bulundu:

"Ortadoğu’da yeni bir çatışma görmek istemiyoruz. Bölgede yeterince sorun var. Çünkü Ortadoğu’da yeni bir kıvılcım, herkes için bir felaket olur."

Ekmeleddin İhsanoğlu, İran’ın, nükleer programının sivil amaçlı olduğu konusunda ısrar ettiğini ve aksi ispat edilinceye kadar buna inanmak gerektiğini de söyledi:

"Nükleer silahların yayılmasına karşıyız. İran, resmen nükleer silah yanlısı olmadığını bildirdi. Biz de bu söze güveniyoruz."

Amerika İran’ı, gizlice nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin devreye girerek Tahran’ın uranyum geliştirme çalışmalarını durdurmasını ve Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’yle işbirliği yapmasını sağlamasını istiyor.

İslam Konferansı Örgütü Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, Irak konusunda da seçimlerin üzerinden üç ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamamış olmasının üzücü olduğunu söyledi. İhsanoğlu, “Irak’ta iç savaşa doğru gidilmediğini umuyorum,” dedi. İhsanoğlu şöyle konuştu:

"Irak’ta mezhep ayrılıklarına son vermemiz gerekir. 21’nci yüzyıla Irak’ta mezhep çatışmalarıyla girmiş olmamız büyük bir talihsizliktir."

İhsanoğlu, İngiltere’deki müslümanlara da değindi ve birçok Avrupa ülkesindeki müslümanların çoğundan daha iyi durumda olduklarını belirtti.

Londra’da geçen Temmuz ayında İngiltere’de doğmuş dört müslüman tarafından yapılan intihar saldırılarını kınayan Ekmeleddin İhsanoğlu, bu saldırıları kimin planladığı konusundaki soruşturmanın sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG