Erişilebilirlik

'Irak'tan İyi Haber Var'


Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad’la görüşen Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Iraklı rakip siyasi liderlerin birbirleriyle doğrudan temas kurmaya başladığını ve Büyükelçinin arabuluculuğuna daha az ihtiyaç duyduklarını söyledi. Rumsfeld, iç savaş söylentileri ve şiddet olayları devam ederken, bu haberin Irak’ın geleceği için iyi bir işaret olduğunu kaydetti.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak’ta mezhepler arası çatışmaların sürdüğü bir sırada, telefonla görüştüğü Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın kendisine siyasi cepheden iyi haberler verdiğini söyledi.

Bakan, tarafların, bir aracıya ihtiyaç duymadan birbirleriyle haberleşmesinin sevindirici olduğunu ve büyükelçinin de bu durumu son derece cesaret verici bir gelişme saydığını belirtti. Rumsfeld, tarafların birlikte çalışmaya başladıklarını ve amaçlarının geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurmak olması gerektiğini söyledi. Irak’ın işgalinin üçüncü yıl dönümü yaklaşırken Rumsfeld, Iraklıların seçimler ve güvenlik kuvvetlerinin eğitimi gibi konularda büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.

Rumsfeld, Irak’ın bir iç savaşın eşiğine geldiği şeklindeki değerlendirmelere katılıp katılmadığı yolundaki bir soru üzerine “İç savaşı nasıl tanımlayabileceğimize bakıyoruz. İç savaşın başladığı nasıl anlaşılır? Bu savaş neye benzer, şiddetin artmasıyla mı azalmasıyla mı süreç işler; bunları anlamaya çalışıyoruz,”dedi.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, mezhepler arası ayrımcılığın bir iç savaşa yol açacağına inanmadığını belirtti. Bakan, Sünni liderlerin koalisyon kuvvetlerine bakışındaki değişikliğin de bu görüşünü desteklediğini kaydetti. Rumsfeld, 8 ay önce Sünni liderlerin koalisiyon kuvvetleriyle görüşmek istemediğini hatırlattı. Rumsfeld, sünnilerin artık Koalisyon’un Irak’ta istikrarın sağlanmasında önemli rol oynayabileceğini anladıklarını vurguladı.

XS
SM
MD
LG