Erişilebilirlik

'Sınır Ötesi Operasyon Akıllıca Olmaz'


Irak yönetimi, Türkiye’nin Kuzey Irak sınırındaki asker sayısını artırmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, Türkiye dün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, terörle mücadeledeki kararlılığını bir kez daha vurguladı. Bu arada, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye'nin sınırlarında güven sağlamasını anlayışla karşıladıklarını, ancak sınır ötesi operasyonu 'akıllıca' bulmadıklarını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Kuzey Irak’taki militanlarının Türkiye’ye sızarak faaliyetlerini artırması üzerine, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve sınırdaki asker sayısını arttırdı. Bu durumdan rahatsız olan ve Türkiye’ye nota veren Bağdat yönetimine Türkiye’nin cevabı gecikmedi ve bölgedeki konuşlandırmanın sınır güvenliğinin sağlanmasına yönelik olduğu, bu tedbirlerin her yıl bahar aylarında alındığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, bazı basın-yayın organlarında çıkan Kuzey Irak’ta “sıcak takip ve sınır ötesi operasyonunun” başladığına ilişkin haberleri yalanladılar ve Bağdat’tan gelen notaların sadece soru içerdiğini vurguladılar.

Kulağındaki rahatsızlık nedeniyle, Sofya’daki NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için dün Bulgaristan’a karayoluyla giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kapıkule Sınır Kapısı’nda konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, sınırdaki hareketlilikle ilgili olarak, geçen sene yapılanlardan farklı bir şey yapılmadığını ve her baharda terör örgütünde hareketlenme olduğu için tedbir aldıklarını söyledi. Abdullah Gül, “bu tamamen örgütün Türkiye'ye sızmasının önlenmesiyle ilgili" diye konuştu.

Irak'ın bu durumdan kesinlikle rahatsız olmaması gerektiğini de vurgulayan Dışişleri Bakanı Gül, Irak’ın Türkiye’nin faaliyetlerine yardımcı olması gerektiğini ifade etti ve " Madem kendi güçleri yetersiz, terörle mücadele etme kabiliyetine sahip değiller, o zaman aldığımız tedbirlerden dolayı memnun olsunlar." dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda da terörle mücadeledeki kararlılık vurgulandı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride, "terör örgütünün sızmalarının ve Türkiye topraklarındaki eylemlerinin önlenmesi için her türlü önlemin kararlılıkla alınmaya devam edileceği" belirtildi.

Toplantı da ayrıca, Irak’ta hükümet kurma çalışmaları da değerlendirildi ve Kerkük’ün statüsünün “Iraklı tüm grupların üzerinde oybirliğiyle anlaşma sağladığı bir yöntemle çözülmesi gerektiği” belirtildi.

Öte yandan, dün Ankara Sanayi Odası'nı ziyaret eden Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye'nin sınırlarında güven sağlamasını anlayışla karşıladıklarını, ancak sınır ötesi operasyonu 'akıllıca' bulmadıklarını ifade etti.

Salı günü Ankara’ya gelen Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la yapılan görüşmelerde de Kuzey Irak’taki PKK varlığı gündeme gelmiş, Rice sorunun çözümü için, Irak’ta istikrar sağlanması gerektiğine ve bu konuda Türkiye, Irak ve Amerika arasındaki koalisyonun önemine dikkat çekmişti.

XS
SM
MD
LG