Erişilebilirlik

Ecevit Yoğun Bakımda


Beyin kanaması geçiren ve yoğun bakımda bulunan Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Ecevit, solunum cihazına bağlı olarak uyutuluyor.

Eski Başbakan ve Demokratik Sol Parti Onursal Genel Başkanı Bülent Ecevit dün akşam yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçirdi. Gülhane Askeri Tıp Akademisine kaldırılan Ecevit ameliyata alındı. Bülent Ecevit yaklaşık dört buçuk saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı.

Bu sabah Gülhane Askeri Tıp Akademisinden yapılan yazılı açıklamada, Ecevit’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. 81 yaşındaki Bülent Ecevit’in solunum cihazına bağlı olduğunun da belirtildiği açıklamada, “hastanın uyutulmasına devam ediliyor” denildi. GATA’yı dün akşam saatlerinden itibaren DSP’liler ve parti liderleri ziyaret ediyor.

Bu sabah Cumhuriyet Halk Partisi, Doğru yol Partisi, Anavatan Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanları ayrı ayrı GATA’ya giderek, Ecevit’in sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı. Bülent Ecevit, Danıştay’a yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybeden Danıştay İkinci Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in dün Kocatepe Camii’nde yapılan cenazesine katılmıştı.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Zeki Sezer, Ecevit'in, Özbilgin'in cenazesinde yorulmuş olabileceğini, ancak orada rahatsızlanıp rahatsızlanmadığını bilemeyeceğini ifade etti. Bu arada İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Danıştay ikinci dairesi üyeleri ile Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik saldırılarla ilgili ''Faili meçhul olayımız kalmamıştır. Birçok fail de eldedir'' diye konuştu ve bugün konuyla ilgili detaylı açıklama yapılacağını bildirdi.

Öte yandan, bugün Türkiye genelinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Danıştay’a yapılan saldırı ve ardından yaşanan olaylar gölgesinde kutlanıyor. Dün Danıştay’a düzenlenen saldırıyı protesto eden binlerce kişi, saldırıda hayatını kaybeden İkinci Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze töreninde Başbakan Erdoğan ve hükümet aleyhine sloganlar atmış, hükümeti istifaya çağırmıştı. Danıştay’a saldırı, Cumhurbaşkanı Sezer başta olmak üzere birçok yargı kurumu ve ülke tarafından kınandı.

Antalya’da bulunması nedeniyle, dünkü törenlere katılmayan Başbakan Erdoğan Star gazetesine verdiği demeçte, dünkü olayların arkasında CHP lideri Deniz Baykal’ın olduğunu iddia etti ve tansiyonu yükseltmemek için cenaze törenine katılmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG