Erişilebilirlik

ABD'den PKK Konusunda Kararlı Adım


Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, Amerika’nın Türkiye ile birlikte Kongra Gel adıyla da bilinen terörist örgüt PKK’ya karşı operasyonları arttıracağını açıkladı. Dışişleri Bakan yardımcısı, “Amerika, PKK’nın saldırılarıyla karşı karşıya kalan Türkiye’nin duyduğu öfkeyi anlıyor” diye konuştu.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın kayıtları, geçen yıl, PKK ve ona bağlı güçlerin saldırılarını arttırdığını gösteriyor. Bakanlık, özellikle İstanbul ve diğer kentlerde ardarda girişilen bombalı saldırılardan PKK’nın sorumlu olduğunu bildirdi. Bu saldırıların çoğunu, PKK ile ilişkili Kürdistan Özgürlük Şahinleri adlı grup üstlendi.

Binlerce PKK militanının Kuzey Irak’ta yaşadığı, kamplarda eğitim gördüğü; sınırı geçerek Türk topraklarında saldırılar düzenlediği biliniyor. Bakan Yardımcısı Daniel Fried, Türkiye’ye PKK konusunda yardımcı olmak için atılabilecek en olumlu adımın, Irak’ta istikrarlı ve etkili bir yönetim kurmak olduğunu belirtti. Fried, “böylece hiçbir terörist grubun barınamayacağı, güvenli bir Irak oluşturmuş olacağız” dedi. Fried, PKK’nın ortadan kalktığı, Iraklı Kürtler’in ulusal hükümete katıldığı, federatif, demokratik ve istikrarlı bir ülke yaratılmasının Türkiye ve Irak’ın ortak yararına olacağını da kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı’nın Irak politikalarından sorumlu koordinatörü James Jeffrey de, Türkiye’nin, Irak’taki yeniden yapılanma çalışmalarına olumlu katkıları olduğunu söyledi ve Ankara’nın bu yaklaşımını takdirle karşıladıklarını ifade etti. Jeffrey, Türkiye’nin kaygılarının ortadan kaldırılması konusunda hem Türkiye hem de yeni Irak hükümetiyle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, PKK ve diğer terörist gruplar konusunda, Amerika’nın Irak’la çalışıp, bu tehditleri ortadan kaldırmaya kararlı olduğunu belirtti. Bakan şöyle konuştu: "Kuzey Irak’ın, PKK ya da diğer herhangi bir terörist grup tarafından Türkiye’ye karşı saldırı için kullanılmasına izin vermeyeceğimizi çok açık bir şekilde ortaya koyduk." Dışişleri Bakanı Rice, geçmişte PKK’yle mücadelede Amerika’nın Türkiye’ye yardımcı olduğunu, bundan böyle de olmaya devam edeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG